Grudzień na scenie CSK

Największa instytucja kultury w mieście i regionie wkracza w ostatni miesiąc roku. Oto kilka wydarzeń w sali operowej, które przyciągają uwagę widowni w pierwszej połowie grudnia.

Pierwsze z nich już 1 grudnia o g. 19. Koncert „Aleja Rocka Symfonicznie” to przedstawienie międzynarodowe, które gromadzi na jednej scenie dużą orkiestrę, solistów, chór i tancerzy. Pochodzą z Ukrainy oraz Polski, m.in. zespół rockowy Żuki, obchodzący jubileusz 35 lat grania. Ta kaskada największych rockowych przebojów nie tylko zabrzmi, lecz będzie też widowiskiem. To ponoć niezwykły show pełen nowoczesnych wizualnych i świetlnych efektów specjalnych, spektakl naładowany energią, w którym publiczność spontanicznie włącza się w niezwykły performance, unosząc się na rockowej fali świetlnej i dźwiękowej, zanurzając się w ocean muzyki – twierdzą organizatorzy.

Generalnie, do śmiechu…

Dzień później na tej scenie dwukrotnie obejrzymy spektakl „Dobrze się kłamie”. To kinowy thriller towarzyski na deskach teatru – przezabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. W gronie przyjaciół ktoś coś ukrywa? Kto ma na koncie poważne kłamstwa, a kto tylko nieco ściemnia? Odpowiedzi dostarcza niebezpieczna gra: siedzący przy stole mają podzielić się z przyjaciółmi zawartością swego telefonu. I zwykły wieczór z przyjaciółmi zmienia się w sprawdzian z przyjaźni. Co ujawnią publicznie odczytane SMS-y i wiadomości z Facebooka? Niektórym „ściemnianie” wyjdzie na dobre, inni pogrążą się.

4 grudnia, również dwukrotnie, mamy tu komediowy spektakl na temat: Co byś zrobił, gdybyś przez pomyłkę wszedł w posiadanie teczki z gigantyczną sumą pieniędzy? Szukałbyś właściciela czy zatrzymałbyś ją dla siebie? Henry – bohater kryminalnej farsy „Kochane pieniążki” podejmuje szybką decyzję. Skoro we własne urodziny otrzymuje ten wyjątkowy prezent od losu, żal z niego nie skorzystać. Pędzi do domu, ile tchu, ściskając go w rękach. Ma swój misterny plan! Żona patrzy na niego z przerażeniem, próbując odwieść od szalonego pomysłu… Niespodziewani goście komplikują sytuację. I wtedy zaczyna się prawdziwa akcja… Zawrotne tempo, niespodziewane wydarzenia, komiczne sytuacje, przezabawne dialogi. Bilety na wymienione eventy w kasie CSK oraz w: bilety.spotkaniakultur.com.

Raz nordycko, raz słowiańsko

Wieczór, 3 grudnia, na tej scenie wypełni Wardruna – norweski zespół muzyczny grający folk i ambient inspirowany nordyckim szamanizmem i runami. Wardruna tworzy bogaty muzyczny krajobraz, który na szczery sposób oddaje hołd przeszłości, szukając jednocześnie nowych form ekspresji dla północnej tradycji kultury. Organizatorem jest Iron Realm Productions. Na tę chwilę bilety możliwe tylko z odzysku.

Prawdziwym przeżyciem 10 grudnia ma być spektakl „Preludium Słowiańskie”. Inspiracją do powstania scenariusza był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska Agnieszka Glińska i Marek „Smok” Rajss z pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko w rdzenny duch, w etnos interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody. Dynamika żywej muzyki oraz pieśni słowiańskich, zilustrowana tańcem i plastyką przenosi widza na emocjonalnie głęboki poziom doznań i pierwotnych znaczeń, za którymi tęsknimy. Spektakl w wykonaniu zespołu Art Color Ballet, Wataha Drums oraz grupy wokalnej Strojone przybliża współczesnemu widzowi barwny świat archetypu kultury słowiańskiej, pełnej magii i osobliwości. Tu bilety nadal dostępne.

Sztukmistrze i jazz

Spektakl przesycony wieloma rodzajami sztuk pt. „Variete” w wykonaniu artystów Fundacji Sztukmistrze można zobaczyć wielokrotnie w dniach: 3 i 4 oraz 10 i 11 grudnia w przestrzeni dużej kieszeni sceny CSK. „Variete” to cykliczny wieczór artystyczny w kabaretowej oprawie. Proponuje przegląd etiud sztuki nowego cyrku, a więc żonglerkę, akrobatykę, ekwilibrystykę i iluzję, aż po kabaret, muzykę i taniec – przy czym katalog dziedzin nie jest zamknięty. Każdorazowo spektaklowi towarzyszy inny komediowo-kabaretowy lejtmotyw. Co ciekawe, Centrum Spotkania Kultur oferuje te wydarzenia gratis. Informacje o darmowych wejściówkach na spektakle: www.sztukmistrze.pl.

Z kolei Klub Muzyczny CSK, 8 grudnia, zaoferuje długo wyczekiwany koncert „Celebrating The Journey”. A w nim Wojciech Myrczek Quartet – projekt artysty niezmiennie od 7 lat docenianego w rankingu czytelników Jazz Forum, jako Najlepszy Polski Wokalista Jazzowy. Tego wieczora on i trzech znakomitych instrumentalistów zabiorą słuchaczy w podróż do świata swingu, wzbogaconego elementami nowoczesnych stylów i technik, bawić się konwencjami i tworząc niepowtarzalny klimat. Ze sceny zabrzmią przepiękne, ponadczasowe standardy w nowych aranżacjach, m.in.: „Stolen Moments”, „A Child is Born”, „Blue Monk”. Obok utworów amerykańskich w programie znajduje się także kompozycja z repertuaru Piotra Szczepanika „Pójdę drogą w świat daleki”. „Celebrating The Journey” to jazzowy mainstream w najlepszym wydaniu. Skład: Wojciech Myrczek – vocal, Bogusław Kaczmar – piano, Michał Kapczuk – bass, Szymon Madej – drums. Bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Wernisaż w Galerii Saskiej

A ponieważ z grudniową pogodą może być różnie, de facto w sali kinowej CSK, 3 grudnia, o g. 16 odbędzie się otwarcie wystawy ozdabiającej parkan Ogrodu Saskiego. Jej bohaterem jest Stasys Eidrigevicius – plakacista, malarz, fotograf, twórca ekslibrisów, rysunków, ilustracji książkowych, performance’ów oraz scenografii. Urodzony w 1949 roku na Litwie artysta zaczął swe studia artystyczne w 1968 roku w Wileńskim Instytucie Sztuk Pięknych. W 1973 r. uzyskał tam dyplom z malarstwa. W 1980 roku wyemigrował na stałe do Polski, gdzie zajął się ilustracją do książek – szczególnie dziecięcych, które dziś przynoszą mu międzynarodowe uznanie.

Artysta używa różne techniki, lecz preferuje rysunek. Posługuje się węglem, kredką, gwaszem lub pastelą. Jego twórczość wywodzi się z symbolizmu oraz surrealizmu, pełna jest nostalgii i metafor. W 1999 roku Stasys otrzymał Złoty Medal na Polskim Biennale Plakatu w Katowicach, w 2001 roku litewską narodową nagrodę w dziedzinie sztuki. Prace Eidrigeviciusa znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio oraz Muzeum Watykańskim w Rzymie.

Wystawa będzie czynna do 13 marca 2023 r. Marek Rybołowicz