Grypa tuż tuż, a szczepionek nadal brak

Zakończyły się zapisy na bezpłatne szczepionki przeciwko grypie dla tysiąca chełmian-seniorów. W przychodniach Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie mają jeszcze około stu szczepionek, którymi odpłatnie zaszczepią chętnych pacjentów. Dla pozostałych nie ma dobrych wiadomości, bo w chełmskich aptekach szczepionek przeciwko grypie wciąż brakuje.

Na początku października br. informowaliśmy w „Nowym Tygodniu” o tym, że ruszył program profilaktyczny, w ramach którego chętni chełmianie powyżej 65. roku życia zostaną bezpłatnie zaszczepieni przeciwko grypie. Szczepionki finansował chełmski ratusz, a wykonywał je MSP ZOZ w Chełmie. Program obejmował zaszczepienie tysiąca chełmian powyżej 65. roku życia. W ciągu dwóch tygodni limit ten został osiągnięty i obecnie chełmski MSP ZOZ nie prowadzi już zapisów seniorów na szczepienia w ramach tego programu profilaktycznego.

– Zapisy zakończyły się szybko, bo chętnych w tym roku było wielu – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ w Chełmie. – Pozostało nam jeszcze około stu szczepionek przeciwko grypie, które udało nam się kupić latem, gdy z ich dostępnością nie było jeszcze takiego problemu. Szczepienia te wykonujemy komercyjnie i zainteresowani pacjenci mogą z tej usługi jeszcze skorzystać. W tym celu należy zadzwonić do naszych poradni.

W ubiegłym tygodniu politycy informowali o tym, że kolejne szczepionki przeciwko grypie zostały zamówione, a dla seniorów mają być bezpłatne. Na razie jednak w chełmskich aptekach wciąż ich brakuje. Chełmscy farmaceuci mówią, że mają ich pojedyncze sztuki albo w ogóle. Czekają na zamówione partie i jeśli zdarzyło się wcześniej, że jakaś część ich przyszła, to była to kropla w morzu potrzeb. Nowych dostaw nie ma. Tymczasem pacjenci wciąż pytają, czy szczepionki są już dostępne. Jedna z aptek na listę oczekujących wpisała kilkaset osób. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here