Handel bonami kwitnie

Zainteresowanie bonami turystycznymi jest ogromne. ZUS przestrzega jednak przed kupowaniem ich przez Internet: – Takie transakcje są nielegalne i padniemy ofiarą oszustwa.

„Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione” – przypominają Polska Organizacja Turystyczna oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, że wszelkie oferty typu: „sprzedam bon turystyczny za 400 zł” są nie tylko niezgodne z prawem, ale zakupione w ten sposób bony nie będą mogły zostać wykorzystane. To dlatego, że każda płatność musi być potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em pod numer faktycznego uprawnionego.

Do tej pory ZUS wydał 291 tys. bonów o łącznej wartości 248 mln złotych. Beneficjenci zdążyli wykonać już 7,8 tys. płatności bonami na kwotę ok. 6 mln złotych. Na PUE ZUS zarejestrowało się ponad 10 tys. podmiotów turystycznych i wciąż pojawiają się nowe. Ich lista znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. (opr. pc)