Holendrzy w powiecie włodawskim

(11-13 lipca) Dwa dni spędzili Holendrzy z Fundacji Stichting Sobibor w powiecie włodawskim. Rozmawiali przede wszystkim ze starostą włodawskim Andrzejem Romańczukiem o Centrum Edukacji Historycznej oraz możliwości upamiętnienia budynku byłej poczty w Sobiborze, gdzie przez kilka miesięcy mieszkał komendant hitlerowskiego obozu zagłady.

Holenderska Fundacja Stichting Sobibór zajmuje się przede wszystkim ochroną pamięci ofiar tamtejszego niemieckiego obozu zagłady. Fundacja ta została założona w 1999 roku z inicjatywy Julesa Schelvisa, ocalałego z obozu śmierci w Sobiborze. Do Włodawy przyjechała szefowa tej fundacji Christine Gispen wraz Mirko Marseille i Doede Sijtsma (odpowiedzialny za kontakty z Polską).

Przedstawiciele Fundacji są zainteresowani m.in. kupnem budynku po byłej poczcie, gdzie mieszkał komendant obozu w Sobiborze. Obecnie jest to nieruchomość w prywatnych rękach. Holendrzy chcą ten budynek zachować dla pamięci tych, którzy zginęli w Sobiborze. Ich zdaniem ta nieruchomość pięknie by się wpisywała w trójkąt Muzeum Państwowe – Centrum Edukacji Historycznej (stacja kolejowa) – budynek po byłej poczcie. C. Gispen po wizycie w CEH w Sobiborze, które jest własnością powiatu, wyrażała się o nim w samych superlatywach. Pomimo że Centrum nie jest jeszcze gotowe i otwarte będzie dopiero z końcem tego roku, to już Holendrzy wyrażali słowa uznania tak dla samego pomysłu, jak i jego realizacji.

– To dla nas bardzo ważna opinia – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski – bowiem Holendrom od zawsze bardzo zależy na jak najpełniejszym upamiętnieniu miejsca hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Od lat pomagają nam w wielu ważnych inwestycjach, nie tylko tym dotyczących miejsc pamięci.

Koncepcja Centrum obejmuje nie tylko remont i wyposażenie całego budynku stacji, ale również terenu wokół niego. W budynku znajdą się m.in.: sala wystaw czasowych, czytelnia, archiwum sobiborskie. Całość będzie zaaranżowana w stylu rustykalnym lat 20. XX wieku. Zupełnie odmieniony zostanie też teren wokół budynku stacji. Powstanie tam peron kolejowy, parking samochodowy i rowerowy, promenada ekspozycyjna, tablice informacyjne etc. I właśnie koszty wyposażenia i aranżacji Centrum to ponad milion zł. W ramach pracy Centrum będą m.in. organizowane wystawy historyczno-biograficzne, warsztaty dla młodzieży, plenery plastyczne, prezentacje, multimedialne wydawnictwa edukacyjne, prelekcje, spotkania, konferencje etc. Centrum będzie bardzo ściśle współpracowało z Muzeum Państwowym w Sobiborze.

Powiat uzyskał dofinansowanie na ten projekt z pieniędzy unijnych w ramach RPO „Zagospodarowanie budynków publicznych obszaru Powiatu Włodawskiego na potrzeby ochrony dziedzictwa kultury” (Działania 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne RPO WL na lata 2014-2020). Dofinansowanie unijne sięga 85%. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here