Ile dostaną za lewą telewizję?

Niemal 140 tys. zł zarobili na nielegalnym rozpowszechnianiu pakietów Cyfrowego Polsatu i NC+ dwaj „biznesmeni”, którzy swoją działalność prowadzili na terenie Włodawy i okolic. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia. Za tzw. sharing grozi im nawet 5 lat odsiadki.

31 marca 2017 r. policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie, wspólnie z pracownikami Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz funkcjonariuszami włodawskiej policji, ujawnili na terenie powiatu włodawskiego nielegalny proceder rozsyłania poprzez sieć Internet sygnału telewizyjnego dwóch płatnych platform cyfrowych.

Policjanci dokonali serii przeszukań, m.in. w siedzibie firmy zajmującej się nielegalnym dostarczaniem Internetu, u właściciela firmy, jego 42-letniego wspólnika oraz u tzw. „biorców” i osób pełniących rolę zarówno „biorców” jak i kolejnych „dawców” nielegalnego sygnału. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów sharingowych oraz urządzenia do odbioru nielegalnego sygnału, a także 16 tys. zł.

Ustalono, że firma oferowała swoim użytkownikom usługę dostarczania pakietów telewizyjnych zawierających kanały płatnych platform cyfrowych bez otrzymania wymaganej zgody (były to pakiety NC+ i Cyfrowego Polsatu). Odbiorcy mogli uzyskiwać sygnał telewizyjny podpisując umowę na dostarczanie Internetu. Schemat ich działania wyglądał prosto. 42-letni właściciel firmy miał podpisaną umowę z jedną z platform cyfrowych na abonament indywidualny tj. bez możliwości udostępniania go osobom trzecim.

Druga umowa zawarta była na inną osobę. Wspólnie ze swoim 41-letnim wspólnikiem pobierali opłatę w wysokości od 50 zł do nawet 80 zł od jednego abonenta za tzw. maksymalny pakiet kodowanej telewizji (obu platform). Należy dodać, że 42-letni właściciel firmy nie posiadał wymaganej prawem zgody na świadczenie usługi dostarczania Internetu na terenie Włodawy i okolic. Stąd wspólna wizyta policjantów i pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ustalenia policjantów wskazują na to, że w proceder sharingu zamieszanych jest kilkadziesiąt osób, a czerpanie zysków z nielegalnej działalności organizatorów tego procederu trwało przynajmniej kilka lat.

Śledztwo w tej sprawie nadzorowała Prokuratura Rejonowa we Włodawie, która w ubiegłym tygodniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi K. i Krzysztofowi K. – Mężczyźni odpowiedzą za nielegalne udostępnianie sygnału telewizyjnego poprzez rozpowszechnianie sygnału platformy NC+ i Cyfrowego Polsatu i pobieranie za to opłat – wyjaśnia Jolanta Sołoducha, szefowa Prokuratury Rejonowej we Włodawie.

– Straty, jakie ponieśli operatorzy są duże. Cyfrowy Polsat oszacował je na ok. 53,5 tys, zł, zać NC+ na ok. 104 tys. zł. Proceder trwał przynajmniej od listopada 2014 roku do marca 2017 roku. Obu oskarżonym grozi kara do 5 lat więzienia – dodaje pani prokurator. Będą odpowiadać z wolnej stopy. (bm)