Inwestycji dużo, problem z cenami

Praktycznie każda gmina powiatu włodawskiego będzie w 2022 roku pod kreską. To m.in. efekt dużego zastrzyku funduszy z Polskiego Ładu, który wszyscy chcą wykorzystać w maksymalnym stopniu. Inwestycji jest dużo, ale jeszcze większa jest niepewność związana z inflacją oraz szalejącymi cenami usług i energii.

Gmina Hanna

Dochody gminy wyniosą 14,5 mln zł, wydatki 15,5 mln zł. Główne inwestycje to: modernizacja i termomodernizacja budynku byłego ośrodka zdrowia w Hannie, montaż fotowoltaiki przy hydroforni i oczyszczalni ścieków, na co w 2022 roku gmina ma zabezpieczone 2,8 mln zł. Oprócz tego w planach jest zakup samochodu dla OSP (0,5 mln zł), samochodu i sprzętu do obsługi i utrzymania oczyszczalni ścieków i kanalizacji oraz zakup samochodu-wywrotki. W tym roku gmina chce również przygotować dokumentację techniczną na modernizację wodociągu i budowę spinki między Hanną a Zaświatyczami.

Gmina Hańsk

Dochody gminy wyniosą 18 mln zł, wydatki 20 mln zł. Dwumilionowy deficyt jest związany z faktem, że gmina kilka inwestycji chce zrealizować jedynie ze środków własnych. – Główne założenie inwestycyjne na 2022 rok to przede wszystkim przebudowa stadionu w Dubecznie z budową nowych trybun i remont ul. Sportowej w tej miejscowości. W ramach Polskiego Ładu przebudowana zostanie ul. Polna i remizoświetlica w Hańsku. Gmina będzie też przygotowywać dokumentację na duży projekt wodno-kanalizacyjny, sfinansuje zakup i montaż 15 sztuk pieców, które zastąpią tradycyjne kopciuchy. – Inwestycji mamy na kilka milionów – mówi wójt Marek Kopieniak. – Współczynnik zadłużenia mamy bardzo niski, kondycję finansową wysoką, więc nie będzie problemów, by zaciągnąć nawet kilka kredytów na sfinansowanie inwestycji. Boję się jedynie, że drożyzna i szalejąca inflacja negatywnie odbiją się na naszych planach, ale póki co jesteśmy pełni optymizmu – dodaje Kopieniak.

Gmina Satry Brus

Na papierze dochody gminy Stary Brus wynoszą 10,2 mln zł, a wydatki 11 mln, ale wszystko wskazuje na to, że te liczby się mocno zmienią, bo przyszłoroczny budżet nie uwzględnia jeszcze znacznych dotacji, które gmina ma obiecane z Polskiego Ładu. Na razie na inwestycje w Starym Brusie zarezerwowano 1,5 mln zł, które zostaną przeznaczone na rozbudowę stacji ujęcia wody.

Gmina Urszulin

Dochody gminy wyniosą 29 mln zł, wydatki sięgną 31,5 mln zł. Wójt Tomasz Antoniuk narzeka, że szybujące ceny opału i energii znacznie podniosą koszty funkcjonowania gminy. – Może zdarzyć się tak, że zabraknie pieniędzy na ogrzewanie szkół. Już teraz do systemu oświaty dokładamy 2,5 mln zł – mówi. Ten budżet będzie pełny wyzwań, bo inwestycji jest sporo, ale wzrost cen robocizny i materiałów budowlanych powoduje, że być może nie wystarczy nam pieniędzy na realizację wszystkiego, co sobie założyliśmy i trzeba będzie z niektórych zadań rezygnować – dodaje Antoniuk. A inwestycji trochę jest. Największa za 5,2 mln zł to budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Wytycznie-Kochanowskie, której budowa rozpocznie się wiosną.

0,9 mln zł pochłonie dokończenie tras pieszo-rowerowych wraz z budową miejsca obsługi rowerów i monitoringiem. 3,5 mln będzie kosztować w sumie budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego (ta inwestycja rozłożona jest na dwa lata). W 2022 roku trwać będzie termomodernizacja i remont budynku Urzędu Gminy, w którym pojawi się m.in. winda dla osób niepełnosprawnych (1,2 mln zł). Oprócz tego gmina zapłaci za opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy oczyszczalni ścieków i na remonty dróg, w tym ulic Modrzewiowej i Nowej, a razem z powiatem dróg: Urszulin – Stare Załucze, Wola Wereszczyńska – Łomnica i szosy w Wytycznie.

Założenia inwestycyjne pozostałych gmin powiatu włodawskiego opisujemy w oddzielnych tekstach. (bm)