Jak doradzić właściwy wybór

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku zorganizowało konferencję „Znaczenie wyboru kształcenia zawodowego w kreowaniu przyszłości na rynku pracy”.


Na konferencję, której współorganizatorami było Starostwo Powiatowe w Świdniku i Kuratorium Oświaty w Lublinie, zaproszono dyrektorów, pedagogów, doradców zawodowych i trójki klasowe rodziców z 20 szkół z całego powiatu świdnickiego.

– Najbliższy rok szkolny będzie dla szkół średnich i wchodzących na ten etap edukacji uczniów dużym wyzwaniem. Do szkół trafi podwójny rocznik, czyli uczniowie po gimnazjum oraz po szkole podstawowej. Większa niż zazwyczaj część kandydatów siłą rzeczy nie dostanie się do szkół, do których będzie aplikować. Tymczasem szkoły zawodowe mają coraz ciekawszą ofertę coraz lepiej dostosowaną do oczekiwań rynku praca i warto się nad nią zastanowić.

Do tego od nowego roku do programu nauczania wejdzie nowy przedmiot – doradztwo zawodowe, dzięki któremu uczniowie powinni mieć jeszcze bardzie ułatwiony wybór dalszego kształcenia dostosowanego do swoich predyspozycji i poszukiwanych zawodów. M.in. o tym jak robić to jak najskuteczniej rozmawialiśmy podczas konferencji – mówi Anna Goral, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej.

– Zdajemy sobie z tego sprawę, że obecnie jest bardzo dużo zawodów, w których brakuje fachowców, więc staramy się przełamywać stereotyp, że szkoły zawodowe, czy branżowe są gorsze od liceów. Jeśli ktoś widzi w sobie potencjał, czy talenty, to można pomóc mu je rozpoznać przez doradztwo zawodowe – mówi Radosław Brzózka z zarządu powiatu świdnickiego.

W programie konferencji znalazło się kilka prelekcji prowadzonych przez zaproszonych gości np. Doradztwo zawodowe w szkołach na przykładzie PCEZ, Zmiany w kształceniu zawodowym, a doradztwo zawodowe, Wsparcie doradztwa zawodowego w szkołach przez instytucje zewnętrzne i przedsiębiorstwa.

– Prezentowaliśmy również jak wygląda doradztwo zawodowe w naszej szkole, bo mamy w tym już dosyć duże doświadczenie, ponieważ od 2004 roku mamy etat doradcy zawodowego i funkcjonuje u nas szkolny ośrodek kariery – dodaje A. Goral.

PCEZ ma też bogatą bazę, jeśli chodzi o programy komputerowe, podręczniki, książki potrzebne do prowadzenia zajęć z doradztwa zawodowego. Wszystkie te materiały były prezentowane na konferencji. Ale oprócz tego, organizatorzy zaprosili na ten dzień doradców zawodowych i pracodawców, którzy opowiedzieli, jak wygląda ich współpraca ze szkołą i podkreślali, że to ważne, by szkoła średnia zawodowa współpracowała z firmami branżowymi.

Dzięki temu absolwenci będą dobrze przygotowani do rozpoczęcia kariery. O tym wszystkim opowiadali: Lucyna Janowska – doradca zawodowy PCEZ, Elżbieta Denejko – dyrektor wydziału kształcenia zawodowego i ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie, Renata Walczak – doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdniku, Joanna Pawlak – doradca zawodowy i psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku i Lucyna Pasternik – dyrektor zasobów ludzkich w PZL Świdnik.

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej planuje w przyszłości organizować podobne wydarzenia. Dyrekcji zależy, żeby zmobilizować dyrektorów szkół podstawowych ale również rodziców do promowania szkolnictwa zawodowego w swoich placówkach i przekazywania wiedzy dzieciom, co można zyskać w szkołach zawodowych.

– Nasze powiatowe szkoły zawodowe jak np. PCEZ, ale też Zespół Szkół nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku oraz Zespół Szkół w Piaskach, czy Trawnikach, mają bardzo ciekawe oferty np. posiadają kierunki związane z lotnictwem, hotelarstwem, logistyką, górnictwem –podkreśla R. Brzózka.

JN