Jak zatrzymać pandemię

W środę (7 października) starosta Andrzej Romańczuk zwołał w trybie pilnym telekonferencję dotyczącą rozprzestrzeniania się koronawirusa w powiecie włodawskim. Sytuacja jest na tyle poważna, że wszystkie urzędy wprowadziły obostrzenia w obsłudze interesantów.

W telekonferencji uczestniczyli niemal wszyscy wójtowie lub osoby przez nich wyznaczone oraz dyrektor SPZOZ we Włodawie i Powiatowy Inspektor Sanitarny. Konferencję prowadził gospodarz – starosta Andrzej Romańczuk. – Sytuacja epidemiologiczna w powiecie jest na tyle poważna, że trzeba przygotować się na kolejne trudne dni i tygodnie – mówił. Mocno podkreślił znaczenie zachowywania rygorów sanitarnych oraz konieczność podejmowania szybkich i odpowiedzialnych działań, w tym np. przechodzenie szkół – tam, gdzie to niezbędne – w tryb nauki zdalnej.

Inspektor Mariusz Januszko poinformował, że w powiecie jest 75 osób (stan na 7 października) z pozytywnymi wynikami testów na Covid-19. Jego zdaniem sytuacja jest niestety wciąż rozwojowa i należy się spodziewać dalszych przypadków zakażeń. Równocześnie inspektor wskazał na wzorowe postępowanie starosty, który swoim urzędnikom wprowadził dwuzmianowy system pracy (tydzień pracują jedni, drugi tydzień kolejni). Podobne rozwiązania wprowadzono też. m.in. w ratuszu, czy urzędzie gminy w Hańsku.

Dyrektor SPZOZ Teresa Szpilewicz potwierdziła trudną sytuację jej zakładu pracy. Niektórzy pracownicy i pacjenci placówki są zarażeni koronawirusem. Jednak szpital cały czas funkcjonuje i obsługuje pacjentów, choć w tej wyjątkowej sytuacji należy się liczyć z problemami. Zdaniem wójtów, trzeba robić wszystko, aby maksymalnie ograniczyć zasięg pandemii, a do tego potrzebna jest przede wszystkim właściwa postawa społeczna, która nie lekceważy norm i nakazów płynących od służb i lekarzy. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here