Jarmarkowa niedziela w Chełmie

IV Wielkanocny Jarmark Nowego Tygodnia znów przyciągnął tłumy. Podczas kiermaszu można było kupić nie tylko smakołyki na świąteczne stoły, ale także piękne, ręcznie wykonane ozdoby.

Wielkanocny Jarmark Nowego Tygodnia na stałe wpisał się w chełmski kalendarz imprez o charakterze kulturalnym. W gościnnej Miejskiej Hali Sportowej pojawiło się blisko 100 wystawców. Nad tegorocznym kiermaszem patronat sprawowali prezydent Chełma Jakub Banaszek i starosta chełmski Piotr Deniszczuk. Organizację jarmarku wsparły Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, a także chełmskie instytucje z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji na czele.

Tradycyjnie odbyły się konkursu, w których nagrody fundowali starosta chełmski i prezydent miasta. Komisja ze starostwa w składzie: Joanna Wąsowicz, Izabela Skorupska, Anna Raczkiewicz-Sławińska i Tomasz Soroka przyznała nagrody i wyróżnienia na najlepszy smak wielkanocny oraz na najładniejszy boks wystawienniczy.

W pierwszej kategorii nagroda główna powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich w Pliskowie za białą kiełbasę. Wyróżnienia komisja przyznała Kołu Gospodyń Wiejskich „Lepsze Jutro” z Wólki Kańskiej za baleron wielkanocny i Kołu Gospodyń Wiejskich z Rożdżałowa za sernik. Najładniejszy boks z kolei przygotował Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie, zaś wyróżnienie otrzymali Kreatywni i Aktywni z Kumowa.

Prezydent Chełma, Jakub Banaszek ufundował nagrody za ozdobę świąteczną. Główną nagrodę zdobyła Barbara Kruczyńska za wielkanocne jaja, a wyróżnienia otrzymały: stowarzyszenie „Pomocna dłoń” za stroiki świąteczne, Marta Dolepska za jaja szydełkowe i Iwona Kupracz za szyte kurki.

Nagrody ufundowała też redakcja Nowego Tygodnia. Komisja przyznała trzy wyróżnienia, otrzymały je: Wróblowa Zagroda z Rogatki za smak wielkanocny, Koło Gospodyń Wiejskich w Busównie za wielkanocne zające i Elżbieta Szczółko za świąteczne potrawy.

Kolejny jarmark Nowego Tygodnia, tym razem bożonarodzeniowy odbędzie się w grudniu br.

Tymczasem na pl. Łuczkowskiego od ubiegłej niedzieli do czwartku 18 bm. odbywa się wielkanocny jarmark miejski.(s)