„Jastrząb” wróci do Włodawy

Styczeń 1946 r. Część oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. Dowódca siedzi przy rkm-ie. Źródło: IPN

(21 kwietnia) IPN ogłosił, że badania genetyczne potwierdziły, iż szczątki pochowane w Siemieniu należą do Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. To otwiera drogę do przeniesienia jego szczątek z Siemienia do rodzinnej Włodawy. Zostanie pochowany ponownie na cmentarzu wojennym przy ul. Lubelskiej. Wstępna data uroczystości to niedziela, 2 lipca. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.

Wojewoda lubelski P. Czarnek i radny powiatowy M. Zańko obok prezydenta A. Dudy podczas uroczystości 21 kwietnia

Uroczystość ogłoszenia wyników badań odbyła się w pałacu prezydenckim w Warszawie. Uczestniczył w niej prezydent Andrzej Duda. Członkom rodzin dwunastu ofiar totalitaryzmu, w tym Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, wręczono noty identyfikacyjne. Podczas uroczystości przemówienie wygłosił prezydent Duda. Mówił o potrzebie zachowania pamięci o bohaterach Polski. – Lepiej późno niż wcale, ale spełniamy dziś nasz obowiązek wobec tych wielkich synów. Od tego też zależy przyszłość Rzeczypospolitej, w którą tak mocno wierzę – mówił. Obecna była również m.in. siostra „Jastrzębia” – Rozalia Taraszkiewicz-Otta oraz jej pełnomocnicy – Mariusz Zańko – radny powiatu włodawskiego i Grzegorz Makus – historyk z Włodawy.
W ub.r., na podstawie decyzji wojewody lubelskiego, przeprowadzono ekshumację szczątek „Jastrzębia”, pochowanego w warunkach konspiracyjnych w Siemieniu. Ze szczątków pobrano materiał genetyczny, aby z nich pobrać próbki do badań DNA i ostatecznie potwierdzić identyfikację. Piątkowe ogłoszenie wyników tych badań dało podstawę do przeniesienia szczątków z Siemienia koło Białej Podlaskiej do Włodawy. O to od lat ubiegała się siostra „Jastrzębia” – Rozalia Taraszkiewicz-Otta.
– Wszystko od wielu miesięcy jest przygotowywane do tego wydarzenia – mówi pełnomocnik wojewody lubelskiego Waldemar Podsiadły. – Czekaliśmy tylko na potwierdzenie badań genetycznych. Nie może być bowiem mowy o żadnej pomyłce.
Potwierdza to Marcin Krzysztofik z lubelskiego oddziału IPN, bardzo blisko współpracujący z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, odpowiedzialnym za identyfikację zwłok wielu żołnierzy wyklętych.

Mjr Stanisław Pakuła obok siostry Leona Taraszkiewicza – Rozalii Taraszkiewicz-Otta podczas uroczystości w pałacu prezydenckim

Światowy Związek Żołnierzy AK koło we Włodawie, Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Patriotyczne Ziemi Włodawskiej oraz radni PiS z Rady Powiatu Włodawskiego i Rady Miejskiej we Włodawie realizują już projekt pt. „Rok Jastrzębia we Włodawie”. W jego ramach we Włodawie zaplanowano wiele wydarzeń. Pierwszym była konferencja popularnonaukowa 3 stycznia w MBP we Włodawie Leon Taraszkiewicz „Jastrząb” – legenda Polskiego Podziemia Niepodległościowego. Kolejnym akcentem „Roku Jastrzębia” był Bieg Tropem Wilczym (26 lutego) – bieg pamięci na dystansie 1963 m oraz 5 km w koszulkach z wizerunkiem „Jastrzębia”. W 2017 r. L. Taraszkiewicz był jednym z bohaterów tematycznych ogólnopolskiego biegu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na lipiec planowany jest pochówek Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” we Włodawie. (pk)

Por. Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” był dowódcą Polskiego Podziemia Antykomunistycznego, walczącym na terenie Polesia Zachodniego. Oddział „Jastrzębia” wsławił się wieloma spektakularnymi akcjami m.in. opanowaniem w lutym 1946 r. Parczewa, zajęciem w kwietniu 1946 roku lotniska Armii Czerwonej w Lubowierzu, rozbiciem w następnym miesiącu plutonu wojsk NKWD, zatrzymaniem w lipcu 1946 roku siostry Bieruta – Zofii Malewskiej oraz atakiem na Radzyń Podlaski w dniu 31 grudnia 1946 roku. Najbardziej spektakularną akcją oddziału było opanowanie 22 października 1946 roku Włodawy, rozbicie PUBP i uwolnienie 76 więzionych w nim osób. Jastrząb zginął w dniu 3 stycznia 1947 w wyniku ran odniesionych podczas ataku na grupę ochronno-propagandową „ludowego” WP stacjonującą w Siemieniu. Postanowieniem z 20 sierpnia 2009 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie „Jastrzębia” i jego brata „Żelaznego” Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta.