Jedyna szansa na życie

Tak jak zapowiadaliśmy – już 22 września, na terenie 136 przychodni w woj. lubelskim, odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia. Akcję organizuje Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców razem z Fundacją DKMS (Bazą Dawców Komórek Macierzystych Polska). – Wierzymy w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi – mówi Angela Pardyka z LZLR-P.

7 lat budowy rejestrów

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych nowotwór krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.
Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 25 milionów potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 1.092.060 to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez POLTRANSPLANT, w którym 953.626 to dawcy z bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 7 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa organizuje w różnych miejscach Polski Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Każdy zdrowy może pomóc

– Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę. Polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm – wyjaśnia A. Pardyka z LZLR-P.TAK