Jeśli już, to przezroczyste…

Ekrany akustyczne, które mają stanąć wzdłuż drogi krajowej nr 12, spędzają sen z powiek przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą przy ul. Rejowieckiej. – Skoro już muszą być, niech zamiast zielonych będą chociaż przezroczyste. Przynajmniej będzie widać z ulicy nasze firmy – apelują przedsiębiorcy.

Ekrany akustyczne przy ul. Rejowieckiej muszą być zainstalowanie, ponieważ taki obowiązek nakłada na miasto decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 2016 r. – Na etapie uzyskiwania decyzji „Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej” w 2018 r., dla przebudowy krajowej „Dwunastki” w granicach administracyjnych miasta, została przeprowadzona ponowna ocena oddziaływania na środowisko, która miała na celu zredukowanie liczby ekranów akustycznych – tłumaczą urzędnicy z Biura Prasowego Prezydenta Chełma.

– Została zaktualizowana prognoza ruchu, uwzględniająca planowaną realizację drogi ekspresowej S12, będącej alternatywą dla obecnie funkcjonującej drogi krajowej nr 12. Chodzi o zmniejszenie ruchu na terenie miasta Chełm. Wykonane analizy akustyczne nadal wykazały jednak przekroczenia dopuszczalnego poziomu dźwięku, co oznacza, że instalacja ekranów akustycznych jest konieczna. Niemniej, udało się zmniejszyć ich liczbę.

Przedsiębiorcy, którzy od samego początku nie byli zachwyceni montażem ekranów, zdążyli jednak pogodzić się z faktem, ale chcą, by były one w kolorze przezroczystym, a nie zielonym, zgodnie z opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i uzyskaną decyzją środowiskową.

– Prawda jest taka, że ekrany w kolorze nieprzezroczystym zabiją przedsiębiorczość wzdłuż ul. Rejowieckiej. Nasze firmy nie będą dla nikogo widoczne. Dlatego, póki jeszcze nie jest za późno, apelujemy do władz miasta, by skorygować decyzję środowiskową. Dowiadywałem się w RDOŚ i jest to możliwe. Zainwestowaliśmy naprawdę duże pieniądze w rozwój naszych działalności, zatrudniamy pracowników i płacimy podatki, bo na razie mamy z czego. Jeśli jednak nie będziemy zarabiać, zwolnimy ludzi, a budżet miasta straci wpływy – mówi jeden z lokalnych przedsiębiorców.

Urzędnicy z Biura Prasowego Prezydenta Chełma wyjaśniają, że ekrany nieprzezroczyste charakteryzują się lepszymi właściwościami pochłaniającymi dźwięk od przezroczystych. – Ich działanie polega zarówno na ograniczeniu działania bezpośredniej fali akustycznej, jak i na pochłanianiu części fali dźwiękowej, która w przypadku ekranów przezroczystych zostaje odbita w przeciwnym kierunku – przekonują urzędnicy i zapewniają, że Departament Inwestycji i Rozwoju przeanalizuje możliwość zmiany zapisu w decyzji środowiskowej dotyczącego koloru ekranów. Magistrat potwierdza, że docierają do urzędu głosy mieszkańców z pytaniami o zmianę ekranów na przezroczyste. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here