Kalendarium Ziemi Włodawskiej 1-7 marca

– 1 marca 1990 roku utworzono Rejonowe Biuro Pracy we Włodawie.


– 1 marca 2011 roku Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie uruchomił nocną i świąteczną opiekę zdrowotną dla mieszkańców powiatu włodawskiego. Opieka nocna jest wykonywana przy al. Józefa Piłsudskiego, w budynku SOR.

– W marcu 1986 roku w Nadbużańskich Zakładach Garbarskich ruszyła produkcja wtórnej skóry.

– Od marca 1989 roku do stycznia 1990 roku ukazywało się „Echo Polesia” – miesięcznik załogi Nadbużańskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Polesie”.

– W marcu 1991 roku powołana została Rada Naukowa Poleskiego Parku Narodowego.

– W marcu 2002 roku we Włodawie powstał Ruch Społeczny „Samoobrona”.

– 6 marca 1820 roku decyzją ministra spraw wewnętrznych Rosji Wiktora Koczubeja prawa miejskie jako miasto prywatne otrzymała Włodawka – nieistniejące obecnie dawne miasteczko nad Bugiem, położone na wprost Włodawy, współcześnie teren Białorusi (obwód brzeski, rejon brzeski). O nadanie Włodawce praw miejskich zwróciła się do władz rosyjskich właścicielka miejscowości Zofia z Czartoryskich Zamoyska, powołując się na dawne przywileje Włodawy (leżącej wówczas w tzw. Kongresówce).

– W marcu 1905 roku strajki we Włodawie zapoczątkowali krawcy i kowale. Żądali skrócenia czasu pracy i podniesienia wynagrodzeń, co częściowo właściciele warsztatów uwzględnili. Nastroje niezadowolenia i buntu na ziemiach polskich ożywiły się w tym czasie przede wszystkim na wiadomość o wybuchu rewolucji w Rosji. We Włodawie szerszy zasięg miał strajk w czerwcu 1905 roku. Strajkowali wówczas murarze, krawcy, szewcy, stolarze, malarze, żądając wyższych wynagrodzeń. Choć wystąpienie miało charakter spokojny, to w stan gotowości zostało postawione wojsko. (ad)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here