Kalendarium Ziemi Włodawskiej 15-22 kwietnia

– 15 kwietnia 1927 roku w Izbicy urodził się Tomasz Blatt (zm. 31 października 2015 roku w Santa Barbara w Kalifornii) – były więzień obozu zagłady w Sobiborze, uczestnik powstania więźniów tego obozu, autor licznych wspomnień z czasów Holocaustu.


– 15 kwietnia 2008 roku dary dla włodawskich szkół przywiozła delegacja z Holandii.

– 15 kwietnia 2012 roku zmarł Stefan Sidoruk (ur. 3 sierpnia 1919 roku w Stawkach) – najwybitniejszy poeta Ziemi Włodawskiej, nazywany Królem Nadbużańskich Poetów.

– 16 kwietnia 2012 roku na cmentarzu wojennym we Włodawie odsłonięto tablicę upamiętniającą mieszkańców powiatu zamordowanych w Katyniu.

– 20 kwietnia 1928 roku powołano we Włodawie Żydowskie Towarzystwo Pomocy Chorym „Linas Hacedek”.

– 20 kwietnia 2012 roku Małgorzata Zińczuk z Miejskiej Biblioteki Publicznej wybrana została, przez Zarząd Okręgu Lubelskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (spośród zgłoszonych 15 kandydatur), Lubelskim Bibliotekarzem Roku. Nagrodę oraz Dyplom-Tytuł odebrała 8 maja podczas III Lubelskiego Forum Bibliotekarzy odbywającego się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Grabczuka w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

– 20 kwietnia 2013 roku rozpoczęto roboty budowlane przy budowie hali sportowej w Woli Uhruskiej.

– 21 kwietnia 1989 roku wybrano pierwszego przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” we Włodawie. Został nim nauczyciel I LO Józef Fert.

– 22 kwietnia 1922 roku we Włodawie rozpoczęło działalność Koło Chrześcijańskiej Demokracji.

– 22 kwietnia 1993 roku do rejestru zabytków wpisano plebanię prawosławną we Włodawie, wzniesioną w latach 1846-50.

– 22 kwietnia 2007 roku zmarł ks. kpt. Antoni Maria Gorzandt (ur. w 1936 roku we Włodawie) – kanonik honorowy Kapituły Archikatedralnej w Lublinie.

– 22 kwietnia 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie kaplicy punktu misyjnego we Włodawie. W uroczystości wzięli udział m.in.: Prezbiter Okręgu Wschodniego Kościoła Zielonoświątkowego oraz pastorzy i przedstawiciele okolicznych zborów z takich miejscowości jak: Hniszów, Parczew, Siedliszcze, Terespol, Chełm, Zamość, Lubartów, Międzyrzec Podlaski.

– W kwietniu 2002 roku nowym przeorem klasztoru oo. Paulinów został o. Jan Bednarz. Włodawskim zakonnikom przewodził do 6 kwietnia 2008 roku, kiedy to proboszczem parafii św. Ludwika i przeorem klasztoru oo. Paulinów został o. Stanisław Jarosz.

– W kwietniu 2012 roku Koło Astronomiczne „Pulsar” działające przy Zespole Szkól Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Frycza Modrzewskiego wzbogaciło się o planetarium. Urządzenie przekazał nieodpłatnie Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni. (ad)