Kapliczki tematem przewodnim

Od ponad 30 lat w każde wakacje Wola Uhruska gości u siebie artystów, plastyków, malarzy i rzeźbiarzy, którzy zjeżdżają na plener artystyczny Kresy 92. Imprezę zapoczątkował właśnie w roku 1992 legendarny już dla całej gminy rzeźbiarz Czesław Szczęch. W ubiegłym tygodniu minęła 10. rocznica jego śmierci.

W tym roku w plenerze trwającym od 1 do 6 sierpnia uczestniczy 10 artystów. Wśród nich jest trzech rzeźbiarzy i siedmioro malarzy. Organizatorem wydarzenia jest Roman „Igor” Korczyński z Woli Uhruskiej. Oprócz niego udział w Kresach 92 biorą: Edmund Wilk z Dąbrowy Tarnowskiej, Janusz Woliński z Włodawy, Stanisław Stroński z Dąbrowy Tarnowskiej, Ewa Łazowska z Dąbrowy Tarnowskiej, Bożena Dziedzic z Lublina, Elżbieta Kowalczuk z Woli Uhruskiej, Wanda Markuszewska z Uhruska, Renata Mozołowska z Hańska oraz Andrzej Misztal z Woli Uhruskiej.

Rzeźbiarze zajmują się wykonaniem dwóch rzeźb drewnianych i jednej ceramicznej. Malarze zaś tworzą obrazy inspirowane przydrożnymi kapliczkami. Plenerowi towarzyszą zajęcia plastyczne dla dzieci z klas 4 – 8 zorganizowane przez Zespół Szkół w Woli Uhruskiej we współpracy z uczestnikami pleneru.

– W tym roku obchodzimy 10. rocznicę śmierci wieloletniego komisarza plenerów Kresy 92 – Czesława Szczęch, rzeźbiarza, dzięki któremu Wola Uhruska zaistniała na artystyczno-plenerowej mapie Polski – mówi Katarzyna Wnuk z Urzędu Gminy w Woli Uhruskiej. – Z tej okazji w środę o godzinie 17.00 w kościele parafialnym odprawiona została msza święta w jego intencji, po której uczestnicy pleneru udali się na cmentarz, by złożyć kwiaty na grobie mentora. A by praca szła lepiej, dla oderwania się od sztalug i dłut MOSiR zorganizował uczestnikom wycieczkę do Muzeum w Sobiborze – dodaje Wnuk.

Kresy 92 zakończyła sobotnia (6 sierpnia) wystawa wszystkich prac w ośrodku Pompka przy starorzeczu Bugu w Woli Uhruskiej. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here