Kolejne drogi z Polskiego Ładu

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił drugi nabór projektów do dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych „Polskiego Ładu”. Podobnie jak w pierwszym każda z gmin może starać się o dotację na trzy projekty w łącznej wysokości do 100 mln zł.

Właśnie o takie pieniądze chce się starać Lublin. Dofinansowanie w wysokości 5 mln zł (95% całości inwestycji) miałoby trafić na przebudowę ul. Raszyńskiej, 30 mln zł (90% całości kosztów) na budowę ul. Kłopotowskiego (przedłużenie ul. Węglarza – przyp. aut.), a 65 mln zł (85% całości) na budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 do ul. Krochmalnej. – To trzy inwestycje, które zgłosimy do dofinansowania w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dwie pierwsze wspomniane inwestycje, niestety, nie zostały objęte dofinansowaniem przy poprzednim naborze. Mamy nadzieję, że tym razem, ze względu na ich znaczenie dla mieszkańców, uda się pozyskać środki na ich realizację – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Nabór projektów potrwa do 15 lutego, a lista projektów, które uzyskały dofinansowanie powinna być znana w połowie drugiego kwartału br.

Inwestycje z pierwszego naboru już w przetargach

Tymczasem miasto jest bliskie rozstrzygnięcia przetargu na budowę dróg osiedlowych (łącznika Milenijnej z Szeligowskiego, brakującego odcinka ul. Wapowskiego, Brata Alberta, Kuncewiczowej i Oczki), na które pozyskało 5 mln zł dofinansowania w ramach pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Spośród czterech złożonych ofert najniższą cenę (nieco ponad 4,9 mln zł) ma ta złożona przez konsorcjum Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lublinie Sp. z o. o. i Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów S. A. Na realizację zadania wybrany wykonawca będzie miał 9 miesięcy od czasu podpisania umowy. W ubiegłym tygodniu Ratusz ogłosił również przetargi na drugie zadanie drogowe, które otrzymało dofinansowanie w pierwszym naborze do „Pierwszego Ładu” – budowę ul. Bliskiej w dzielnicy Szerokie oraz ul. Skowronkowej na Sławinie. Lublin otrzymał na ich wykonanie 30 mln zł (90% kosztorysowej wartości inwestycji).

W ramach pierwszej części kontraktu wybrany wykonawca zbuduje ul. Skowronkową od al. Warszawskiej (wraz z przebudową skrzyżowania – dod. aut.) do ul. Podleśnej w miejscowości Natalin. Jezdnia zostanie wykonana z nawierzchni bitumicznej, a kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu o szer. 3 m w każdym kierunku. Po obu stronach nowej drogi powstaną chodniki z kostki brukowej, a także tzw. sięgacze stanowiące bezpośrednie dojazdy do miejscowej zabudowy. Ponadto zakłada się wykonanie kanalizacji deszczowej ze zbiornikiem retencyjnym oraz przebudowę sieci gazowej, energetycznej i teletechnicznej. Od podstaw zostanie zbudowana sieć oświetleniowa wraz z 92 latarniami wyposażonymi w energooszczędne oprawy LED.

Drugą część postępowania przetargowego stanowi realizacja ul. Bliskiej. Asfaltowa ulica z chodnikami z kostki betonowej zostanie wybudowana na całej długości tj. od ul. Wojciechowskiej (z przebudową przylegającego odcinka tej arterii – dod. aut.) do końca od strony ul. Nałęczowskiej. W przeszłości ul. Bliska łączyła się z ul. Nałęczowską, ale wlot ten został zlikwidowany podczas budowy al. Mazowieckiego. Aktualnie planowane jest odtworzenie tego połączenia z myślą o pieszych w formie schodów z pochylnią. Wykonawca zbuduje również oświetlenie, kanał technologiczny oraz kanalizację wodociągową i sanitarną. Powstanie także kilkanaście miejsc parkingowych.

Zarząd Dróg i Mostów czeka na oferty zainteresowanych firm do 3 lutego. Wybrany wykonawca dostanie 19 miesięcy na budowę obu dróg.

Marek Kościu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here