Kolejni oszukani na maklera i na adwokata

Czasami wystarczy kilka chwil, żeby stracić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dwóch lublinian znów dało się nabrać na stare sztuczki oszustów.


W miniony wtorek na I komisariat policji zgłosił się 41-latek, który natrafił w Internecie na ofertę zakupu akcji giełdowych Orlenu (Orlen sam ostrzega przed takimi ogłoszeniami) „Inwestując 900 zł zyskasz miesięcznie 15 000 zł” itp.

– Pokrzywdzony postanowił skorzystać z oferty inwestycyjnej i od razu postanowił ulokować tam swoje pieniądze. Uzgadniając szczegóły, skontaktował się z rzekomym maklerem, który miał mu pomóc ulokować gotówkę. Sprawca okazał się być bardzo przekonujący. Zmanipulował mężczyznę i nakłonił go do zainstalowania aplikacji działającej na zasadzie „zdalnego pulpitu”.

Dzięki temu z jego konta wyprowadzono prawie 40 tysięcy złotych – mówi nadkomisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – Policjanci zabezpieczają dowody, analizują dane internetowe i poszukują oszustów. Jednocześnie apelujemy o rozsądek i przemyślane decyzje przy lokowaniu oszczędności! Jak pokazują liczne przykłady, pomysłowość oszustów nie zna granic i co chwilę pojawiają się nowe metody wyłudzania pieniędzy – dodaje.

Tego samego dnia 82-latek z Lublina padł kolejną ofiarą oszustwa metodą na „adwokata”.

– Na numer stacjonarny 82-letniego mieszkańca Lublina, zadzwoniła osoba, podająca się za adwokata. Kobieta powiedziała, że jego syn spowodował śmiertelny wypadek i został zatrzymany. By rodzina zmarłej odstąpiła od roszczeń, potrzebne miały być pieniądze za zadośćuczynienie.  W trakcie rozmowy, 82-latek został poproszony o przygotowanie wszystkich oszczędności, po które miał zgłosić się kurier. Niestety, starszy mężczyzna uwierzył w historię i przekazał oszustom pudełko z pieniędzmi w kwocie 30 tysięcy złotych – informuje nadkomisarz Kamil Gołębiowski. Policjanci poszukują przestępców. Jednocześnie przypominają, że tylko zdrowy rozsądek uchroni nas od utraty oszczędności swojego życia. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here