Konkurs Fasada Roku 2016 na półmetku!

Batalia o miano Fasady Roku 2016 nabiera tempa. Rywalizacja osiągnęła już półmetek. Atmosferę podkręca dodatkowo fakt, że oprócz prestiżowego tytułu i 10 000 zł, zwycięzcy otrzymają przepustkę do międzynarodowej odsłony konkursu – Baumit Life Challenge.
Początki autorskiego projektu firmy Baumit sięgają 2007 roku. Od tego czasu odbywa się cyklicznie, wzbudzając ogromne zainteresowanie branży architektonicznej. Na przestrzeni blisko 10 lat zyskał zasłużoną renomę, stając się swego rodzaju kompasem wskazującym kierunki dalszego rozwoju polskiego budownictwa. Nadrzędną ideą przyświecającą konkursowi jest uhonorowanie inwestorów, architektów i wykonawców, którzy sięgając po odważne rozwiązania i wysokojakościowe produkty, nie tylko tworzą niezwykłe kreacje budowlane, lecz także wpływają korzystnie na nasze otoczenie.

Konkurs z zasadami

Celem Fasady Roku jest wyłonienie najlepszych realizacji budowlanych, na których elewacji wykorzystywano kompletną technologię Baumit, tj. system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. W tegorocznej edycji do walki o tytuł mogą się włączyć obiekty oddane do użytku między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 r.
Realizacje do konkursu może zgłosić każdy podmiot zaangażowany w proces budowy. Należy przy tym pamiętać, że elewacja budynku musi być w pełni ukończona. Obiekty spełniające kryteria konkursowe można zgłaszać do 31 grudnia 2016 r. za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie internetowej www.fasadaroku.pl.

Jest o co walczyć

Wzorem ubiegłego roku obiekty zgłaszane do konkursu Fasada Roku 2016 stoczą między sobą rywalizację w 5 kategoriach: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”, „Budynek niemieszkalny” oraz „Budynek po renowacji”. W każdej z nich nagrodą główną jest tytuł „Fasada Roku 2016” i 10 000 zł. Dodatkowym bonusem jest automatyczna kwalifikacja do międzynarodowej fazy rozgrywek – Life Challenge. Zwycięzców na poziomie krajowym wyłoni profesjonalne jury, które będzie oceniać obiekty pod względem zastosowanej kolorystyki i struktury, podkreślających walory budynku. Weźmie też pod uwagę wkomponowanie budynku w otoczenie, a także dbałość o detale architektoniczne. W przypadku budynków po renowacji kluczowym kryterium będzie poszanowanie historycznej tradycji.

Internauci mają głos

Emocje towarzyszące rywalizacji będą mogli poczuć również ci, którzy bacznie obserwują zmagania o tytuł Fasady Roku. Organizator uruchomił bowiem głosowanie on-line, w ramach którego internauci odwiedzający stronę konkursu między 1 lipca 2016 roku a 1 stycznia 2017 r. mogą wskazać swoich faworytów. Każdy może oddać łącznie 5 głosów, po jednym w każdej kategorii.
Projekty cieszące się największym poparciem zdobędą „Wyróżnienie Internautów”, a głosujący, których minimum trzy typy pokryją się z decyzją jury, otrzymają nagrodę rzeczową od firmy Baumit.
„Fasada Roku” jest od lat dużym wydarzeniem w świecie architektury i budownictwa, któremu wzorowe świadectwo wystawiają nie tylko inwestorzy, architekci oraz wykonawcy, zgłaszający obiekty do konkursu czy znani zasiadające w jury, lecz także cenione instytucje i media branżowe.
Patronat honorowy nad 10-tą edycją konkursu firmy Baumit objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Fundacja Twórców Architektury. Wśród mediów patronujących wydarzeniu znalazły się takie redakcje, jak: „Murator”, „Architektura-Murator”, „Archivolta”, „Renowacje i Zabytki”, a także portale internetowe: bryla.pl, architektura.muratorplus.pl, muratorplus.pl, archimania.pl oraz infoarchitekta.pl.