Konkurs „Moja Niepodległa”

Chełmski Dom Kultury organizuje konkurs plastyczny pt. „Moja Niepodległa” w związku ze 104. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, którą świętować będziemy 11 listopada br. Do udziału w konkursie zaprasza dzieci, młodzież, jak i dorośli.

Zadaniem uczestników jest zobrazowanie, czym dla nich jest „Moja Niepodległa”. Prace plastyczne, wykonane w dowolnej technice „płaskiej”, należy dostarczyć osobiście lub przesłać do ChDK do 4 listopada br. Regulamin oraz karty zgłoszenia na stronie internetowej ChDK.

Repertuar CKF ZORZA w Chełmie

31 października, poniedziałek
14:00 Kopciuszek i kamień życia, CHDK
16:00 Kopciuszek i kamień życia, CHDK
18:00 Black Adam – 2D dubbing, CHDK
20:30 Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle, CHDK
1 listopada, wtorek – Kino nieczynne
2 listopada, środa
14:00 Kopciuszek i kamień życia, CHDK
16:00 Kopciuszek i kamień życia, CHDK
18:00 Black Adam – 2D dubbing, CHDK
20:30 Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle, CHDK
3 listopada, czwartek
14:00 Kopciuszek i kamień życia, CHDK
16:00 Kopciuszek i kamień życia, CHDK
18:00 Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle, CHDK
20:15 Black Adam – 2D napisy, CHDK
4 listopada, piątek
14:00 Nel i tajemnica Kurokota, Zorza
16:00 Nel i tajemnica Kurokota, Zorza
18:00 Black Adam – 2D dubbing, Zorza
20:30 Listy do M. 5, Zorza
5 listopada, sobota
11:00 Nel i tajemnica Kurokota, Zorza
13:00 Nel i tajemnica Kurokota, Zorza
15:00 Black Adam – 2D dubbing, Zorza
18:00 Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle, Zorza
20:15 Black Adam – 2D napisy, Zorza
6 listopada, niedziela
11:00 Nel i tajemnica Kurokota, Zorza
13:00 Nel i tajemnica Kurokota, Zorza
15:00 Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle, Zorza
17:15 Black Adam – 2D dubbing, Zorza
20:00 Listy do M. 5, Zorza

Konkurs poetycki

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie ogłasza turniej dla młodych poetów. Konkurs nosi nazwę „O Kryształowy Kałamarz” i skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa lubelskiego. Każdy młody adept pióra może wysłać zestaw trzech własnych, nigdzie nie publikowanych wcześniej wierszy i powalczyć o zwycięstwo w jednej z trzech kategorii wiekowych. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa na początku listopada, a uroczyste rozstrzygnięcie planowane jest w okolicach 6 grudnia. Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie pod adresem www.bpchelm.pl. Informację można uzyskać także pod numerem telefonu 82 562 24 84.

Konkurs inspirowany historią Reisele i naszym artykułem

W styczniu br. opublikowaliśmy w „Nowym Tygodniu” artykuł pt. „Co się stało z małą Reisele?”. Opierał się na fragmencie poruszającego listu mieszkanki Izraela z chełmskimi korzeniami, poszukującej osób, które wiedzą cokolwiek o tym, jaki los spotkał jej ciocię, tj. małą Reisele. Ślad po dziewczynce zaginął ponad 70 lat temu w Chełmie. Autorka listu opisywała też bohaterstwo dwóch chełmianek. Historia małej Reisele opisana na naszych łamach stała się inspiracją do konkursu historycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową w Strachosławiu (gmina Kamień). Konkurs pod hasłem „Napisz dalszą historię małej Reisele…” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas VI-VIII województwa lubelskiego. Organizatorzy informują, że termin nadsyłania prac przedłużono do 20 listopada br. Szczegółowy regulamin konkursu zamieszczony jest na stronie szkoły: www.spstrachoslaw.szkolnastrona.pl. Wszelkie pytania odnośnie regulaminu można kierować na adres b_wanarska@wp.pl.

„Poznaj historię swojego miasta”

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza młodzież, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta, szczególnie seniorów na cykl spotkań z regionalistami chełmskimi „Poznaj historię swojego miasta”. Pierwsze zajęcia w sali widowiskowej ChBP 8 listopada w godz. 8.00-10.30. Poprowadzi je znany regionalista, historyk i nauczyciel Zbigniew Lubaszewski. Zgłoszenia udziału młodzieży i nauczycieli w spotkaniach należy kierować pod nr tel. 82 5639505 w godz. 8.00-15.30.

Spotkanie z pisarką

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 7 listopada br. o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel, autorką książek obyczajowych. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Magdalena Kordel jest autorką powieści takich jak „A ja na Ciebie zaczekam” czy „W blasku słońca” i „Sezon na cuda”. Jej najnowsza pozycja wydawnicza to „Zagubiony anioł”. Wspólnie z mężem i dwójką dzieci mieszka w Otwocku. Wstęp na spotkanie wolny.

Nadchodzi OSPTA 2022

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18-20 listopada br. na VIII Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich. Tegoroczny repertuar z pewnością przypadnie do gustu stałej publiczności i przyciągnie nowych widzów. W programie propozycje zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Wstęp na spektakle jest bezpłatny. Darmowe wejściówki można odebrać w kasach Chełmskiego Domu Kultury oraz w Centrum Kultury Filmowej Zorza. Projekt dofinansowało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Zaduszki jazzowe – mamy bilety!

To będzie gratka dla fanów jazzu. Chełmski Dom Kultury zaprasza 5 listopada br. o godz. 18.00 na „Zaduszki jazzowe”. Na scenie wystąpi zespół O.N.E., wykonujący autorski program, złożony z kompozycji i aranżacji tworzących go instrumentalistek. Jest to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz etno. Monia Muc, Pola Atmańska, Kamila Drabek i Patrycja Wybrańczyk to przedstawicielki młodego pokolenia muzyków, które na co dzień udzielają się na scenie jazzowej, awangardowej i pop. Bilety w cenie 50 zł. Dla Czytelnika, który w środę (2 listopada) o godz. 12.00 jako pierwszy zadzwoni do naszej redakcji mamy jedną podwójną wejściówkę na zaduszki jazzowe.

80. rocznica likwidacji getta w Chełmie

„Znowu Razem” to hasło obchodów 80. rocznicy zagłady chełmskiej społeczności żydowskiej. 4-7 listopada, 80 lat po tragicznych wydarzeniach, mieszkańcy Chełma wspólnie z potomkami rodzin żydowskich upamiętnią ofiary zagłady. Organizatorami obchodów są „Chelmer Organization of Israel” oraz Fundacja 4 Piętra. W programie wydarzenia m.in. koncerty, wykłady, marsz pamięci, wystawa, odsłonięcie pomnika przy ul. Pocztowej. Poszczególne punkty obchodów zaplanowano m.in. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Ziemi Chełmskiej, Muzeum i Miejscach Pamięci w Sobiborze.

Koncert „Niepodległa”

11 listopada, w dniu Narodowego Święta odzyskania przez Polskę Niepodległości, Chełmski Dom Kultury zaprasza na koncert „Niepodległa”. Początek o godz. 18.00. W programie znajdą się zarówno tradycyjne pieśni patriotyczne, jak i utwory współczesne. W koncercie uczestniczyć będą zespoły artystyczne ChDK oraz zaproszeni goście. Dochód z koncertu zostanie przekazany na cele charytatywne – wsparcie dla weteranów. Bilety/cegiełki w cenie 30 zł do nabycia w ChDK i CKF Zorza.

Biblioteka Pedagogiczna zaprasza na Zaduszki Literackie

3 listopada br. o godz. 16.00 w Kawiarence Literackiej Chełmskiej Biblioteki Pedagogicznej przy ul. H. Wieniawskiego 15 zaplanowano „Zaduszki Literackie”. Będzie to trzecia edycja imprezy promującej twórczość zmarłych poetów i pisarzy regionu chełmskiego. W tym roku organizatorzy przypomną ważną dla środowiska literackiego Chełma postać Arkadiusza Sanna. Na spotkanie zaproszeni są wszyscy, którzy chcą wspomnieć lub poznać tego charakterystycznego twórcę.

„Ocalić od zapomnienia” – koncert chełmskich piosenek

10 listopada br. o godz. 17.00 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zaplanowano koncert prezentujący piosenki z niezwykłej płyty, nagranej przez Grzegorza Bochena i Ryszarda Kosińskiego. Postanowili oni ocalić od zapomnienia twórczość muzyków i kompozytorów ziemi chełmskiej. W nagranej przez nich płycie CD wiele utworów to dzieła twórców, którzy już nie żyją: Jerzy Komarnicki, Regina Możdzeńska, Zdzisław Popowski, Antoni Stelmaszczyk, Czesław Twardzik i Andrzej Wałkowiecki. Z żyjących twórców na płycie są utwory Anny Nazar i Eugeniusza Czarnoty. Płytę CD „Ocalić od zapomnienia” wydano w nakładzie 1000 egzemplarzy i rozprowadzana jest ona bezpłatnie przez chełmskie biblioteki, muzeum, Ośrodek Informacji Turystycznej. Wykonawcami na koncercie będą: Grzegorz Bochen – klawisze, vocal; Adam Białowiejski – gitara, vocal; Ryszard Kosiński – vocal; Krzysztof Kostrubiec – skrzypce, gitara. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Kompozycje artystów „Pasji”

Chełmska Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” zapraszają 4 listopada br. o godz. 17.00 do galerii Nova ChBP na wernisaż wystawy malarstwa pt. „Kompozycje”. Wyeksponowane zostaną prace artystów Stowarzyszenia „Pasja”, które za pomocą kolorów, przestrzeni i kompozycji ilustrują emocjonalną mieszankę przemyśleń oraz są próbą ucieczki od trudnej rzeczywistości. Twórczość chełmskich artystów oglądać można do 30 listopada br. Wstęp wolny.

„Chełmska nekropolia” – wystawa fotograficzna

W małej galerii Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) dostępna jest wystawa fotografii Wiesława Lisieckiego „Chełmska nekropolia”. Składają się na nią zdjęcia ukazujące najstarszą chełmską nekropolię, cmentarz przy ulicy Lwowskiej i naznaczone upływem czasu rzeźby, nagrobki, epitafia, kapliczki. Autor skupił się na wizerunkach zmarłych chełmian uwiecznionych na ceramicznych nagrobkowych fotografiach. Ekspozycja ma charakter zarówno dokumentacyjny, jak i artystyczny. Wiesław Lisiecki – urodzony w Chełmie w 1959 roku, absolwent Szkoły Reklamy w Mińsku Mazowieckim (1980), grafik, plakacista, projektant form przestrzennych i fotografik, pasjonat technik fotograficznych i grafiki użytkowej.

Jubileuszowa wystawa Galerii 72

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza do zwiedzania niepowtarzalnej wystawy, jednej z największych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. Ekspozycję z okazji 50-lecia Galerii 72. pod nazwą „Galeria 72. 50 lat kształtowania przestrzeni dla sztuki. 1972-2022” można oglądać do końca listopada br. Kuratorem wystawy jest Jagoda Barczyńska. Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (opr. mo)