Konopie powrócą w przyszłym roku

Pole konopi między blokami przy ulicy Jantarowej na lubelskim Węglinie Południowym, od wielu miesięcy elektryzowało mieszkańców, a jego sława rozniosła się nawet poza granice kraju. Od piątku jest już historią. Firma Hemplab, dzierżawiąca działkę zakończyła żniwa.


Wcześniej, 10 września każdy lublinianin mógł zabrać do domu tyle roślin, ile mógł wynieść samodzielnie z pola. Półhektarowy skrawek z aromatycznymi roślinami ściągał amatorów konopi włóknistych z całego kraju – ponad 500 osób. Natomiast w piątek, 21 października maszyny dokończyły pracę. Najpierw kombajn zebrał kwiaty konopi, a następnie pole zostało zaorane i przygotowane na zimę.

– Udało nam się zebrać konopie włókniste z pola na ulicy Jantarowej za pomocą maszyny sczesującej kwiatostany oraz liście. Łodygi konopne zostały zatalerzowane w ziemię i pole zostało przygotowane na zimę. Żniwa znacznie się opóźniły w związku z deszczową pogodą oraz usterkami sprzętu do zbioru. Po zbiorach biomasa przewieziona zostanie do suszarni. Po odpowiednim wysuszeniu będziemy mogli zacząć ją przetwarzać w naszym zakładzie w Lublinie. Otrzymane surówce planujemy wykorzystać w produkcji kosmetyków oraz preparatów pielęgnacyjnych dla zwierząt domowych – mówi Szymon Włodarczyk, prezes Hemplabu.

Uprawa konopi kontynuowana będzie również w przyszłym roku, co już zapowiedział Sz. Włodarczyk – pole na ulicy Jantarowej zostało wydzierżawione również na sezon 2023 i wtedy również planujemy uprawiać tam konopie włókniste. BS