Kopalnia? Jaka kopalnia?

Jacek Sasin, dzisiejszy wicepremier i minister aktywów państwowych odpowiedzialny m.in. za spółki Skarbu Państwa, nie wybuduje kopalni pod Chełmem. O obiecywanej inwestycji nawet osobiście nie chce mówić. Ustami swojego rzecznika ucina jednak nadzieje na zakład.

Gdy Jacek Sasin zabiegał o głosy wyborców z Chełmszczyzny, snuł wizje rozwoju regionu i obiecywał budowę kopalni węgla w okolicach Rejowa Fabrycznego (tzw. złoża Chełm II). Według jego słów budowa kopalni miała ruszyć właśnie w tym roku. I nawet kiedy powątpiewaliśmy w tak szybkie rozpoczęcie inwestycji i przypominaliśmy, że mieszkańcy na temat kopalni słyszeli już wiele obietnic, dzisiejszy wicepremier upierał się, że inni obiecują, a on realizuje.

Na polach, w okolicach Rejowca Fabrycznego, w miejscu, gdzie miałby stanąć szyb kopalni, nadal hula wiatr. W połowie 2020 roku pisaliśmy, że Jastrzębska Spółka Węglowa nie wykonała ani jednego z zaledwie kilku założonych odwiertów w celu potwierdzenia występowania złóż węgla i nie miała nawet precyzyjnych planów, kiedy takie odwierty może przeprowadzić. Gdy teraz ponownie zapytaliśmy w JSW czy coś się zmieniło, nie usłyszeliśmy żadnych dobrych wiadomości. – Nie wydarzyło się nic nowego, co mógłbym przekazać – stwierdził Sławomir Starzyński, rzecznik prasowy spółki.

O kopalnię postanowiliśmy zapytać samego wicepremiera przy okazji jego wizyty w Chełmie. Niestety, w ostatniej chwili została odwołana. Rzecznika Ministerstwa Aktywów Państwowych poprosiliśmy, aby wicepremier odniósł się do składanych obietnic. Ale strasznie się wzbraniał, aby w tej sprawie głosu udzielił J. Sasin.

– Z tego, co się orientuję, były plany budowy kopalni, ale ze względu na ogólną sytuację JSW zostały zaniechane – tyle na ten temat mogę powiedzieć, a o szczegóły należałoby pytać JSW – mówi Karol Manys, rzecznik MAP. Przypomnieliśmy rzecznikowi, że to Jacek Sasin, a nie JSW, obiecywał kopalnię pod Chełmem i dobrze by było, gdyby to on wyjaśniał swoim wyborcom, co się stało, że kopalni nie będzie. Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi… (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here