Koryfeusze lubelskiej kultury

Znamy już nominacje do Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok ubiegły. Komisja powołana przez prezydenta zakończyła pracę jeszcze w lipcu, a nominacje formalnie wręczono w ubiegły wtorek, 18 sierpnia. Kto spośród nominatów zostanie laureatem przekonamy się 26 sierpnia, a same nagrody zostaną wręczone 3 września, podczas sesji Rady Miasta Lublin.


Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury, Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury, Nagroda Artystyczna Miasta Lublin i Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności przyznawane są od 1993 roku. Kandydatów do nagrody nominuje Komisja do spraw Nagród powołana przez prezydenta Lublina, która w tym roku obradowała w składzie: prof. Leszek Mądzik – przewodniczący, Dariusz Boruch, prof. Iwona Hofman, Agnieszka Jarmuł, dr szt. muz. Teresa Księska-Falger, prof. szt. plast. Artur Popek, ks. dr hab. Alfred M. Wierzbicki. Spośród nominowanych laureatów wybierze prezydent Krzysztof Żuk.

Oto lista nominowanych w poszczególnych kategoriach:

Do Nagrody Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury pretendują: Centrum Handlowo-Rozrywkowe Lublin Plaza – za finansowe wsparcie przedsięwzięcia „Teatr Andersena w Lublin Plaza” tj. animowana wystawa lalek, elementów scenografii i kostiumów, a także suport organizacyjny lub współorganizację innych przedsięwzięć; Anna i Maciej Manieccy, para lubelskich przedsiębiorców – za finansowe wsparcie działalności Teatru Starego w Lublinie (cykl „Jazz w Teatrze Starym”) oraz promowanie Teatru w środowisku biznesowym; Zakłady Azotowe Puławy SA w Puławach – za finansowe wsparcie działań organizowanych przez Radio Lublin, np. cyklu koncertów „Nie tylko rock’n’roll”, który promuje polską muzykę rozrywkową stanowiąc swoisty przewodnik po jej historii i teraźniejszości oraz wsparcie przedsięwzięć realizowanych przez Teatr Muzyczny w Lublinie.

Pozostali pretendenci

O Nagrodę Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury ubiegają się: Magdalena Gach-Leziak, tłumaczka wydarzeń kulturalnych i artystycznych na Polski Język Migowy, pedagożka, terapeutka, wykładowczyni, trenerka na kursach języka migowego, współpracująca z wieloma lubelskimi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, promotorka dostępności do kultury na rzecz środowiska głuchych; Mirosław Haponiuk – antropolog kultury, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS, wieloletni Dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” w Lublinie.

W 2019 r. zrealizował XI edycję Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Otwarte Miasto”, eksplorującego zagadnienia gościnności osadzone w doświadczeniu historycznym miasta i w jego współczesności. Reprezentuje miasto jako ekspert kulturowy; Karolina Rozwód – dyrektor Teatru Starego w Lublinie, znakomita menedżerka kultury i organizatorka, w 2019 roku zrealizowała prapremierę spektaklu „Marleni”, Festiwal Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, a wcześniej bezliku innych wydarzeń jak spektakle teatralne, widowiska dla dzieci, debaty kulturalne i literackie, koncerty, projekcje filmowe, spotkania z twórcami teatralnymi po spektaklach, transmisje w ramach cyklu The Metropolitan Opera Live oraz spotkania z twórcami.

Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2019 rok

…może być udziałem jednej z tych osób: Paweł Passini – reżyser teatralny, dramatopisarz, kompozytor, aktor, założyciel i dyrektor neTTheatre (Teatr w Sieci powiązań). To laureat nagrody im. Konrada Swinarskiego, twórca jednego z najważniejszych spektakli ubiegłego roku „#chybanieja”. Prezentacje spektaklu „Burza” Passinego uświetniły 455. rocznicę urodzin Szekspira obchodzoną przez Gdański Teatr Szekspirowski. W 2019 r. nową odsłonę miał jego spektakl „Matki”, w którym bohaterowie – prawdziwi ludzie, jako dorośli dowiedzieli się o swoim żydowskim pochodzeniu i opowiedzieli ze sceny swoje historie. W ramach Teatru Telewizji TVP zdobył przyznawaną przez publiczność prestiżową nagrodę Spektakl Roku. Passini komponuje muzykę do większości swoich spektakli i wykonuje ją na żywo; Robert Pranagal – artysta fotografik, uhonorowany wieloma tytułami Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

W 2019 r. wydał album zdjęć pt. „Memu Miastu – To My Hometown” wieńczącego 2 lata pracy, fotografie wykonane w szlachetnej technice historycznej ukazujące międzywojenny wizerunek miasta; Rafał Rozmus – muzykolog, dyrygent, twórca muzyki autonomicznej, autor muzyki do ponad 50 filmów, seriali i sztuk teatralnych, w tym do największej na świecie produkcji filmowej powstałej w Watykanie: Discovering the Vatican (Tajemnice Watykanu) oraz nagrodzonego Panda Award filmu Honey Hunters (Łowcy miodu), współpracuje z instytucjami muzycznymi na świecie. W 2019 r. artysta skomponował muzykę: do 5 filmów, radiowej sztuki teatralnej w reż. Szymona Kuśmidra pt. „Don Kichote”, do spektakli J. Opryńskiego „Mistrz i Małgorzata” i „Biesy” oraz W. Kopcia „Ja jestem Żyd z Wesela”.

A za całokształt…

Zdobywca Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności zostanie wyłoniony z tego grona: prof. Urszula Bobryk – prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego UMCS, dyrektor artystyczny i organizacyjny wielu przedsięwzięć muzycznych, laureatka znaczących nagród, medali i odznaczeń. Jej udziałem jest organizacja wielu przedsięwzięć muzycznych, w szczególności czterech edycji Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademickich Miast Partnerskich w Lublinie; prof. Lechosław Lameński – historyk sztuki w KUL Jana Pawła II, znawca i krytyk polskiej sztuki współczesnej, wykładowca akademicki, redaktor działu plastyki i historii sztuki kwartalnika „Akcent”, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN, autor ponad 300 artykułów, recenzji, wstępów do fundamentalnych w swoim znaczeniu książek, m.in.: „Tomasz Oskar Sosnowski (1810-1886) rzeźbiarz polski w Rzymie”, „Stach z Warty. Szukalski i szczep Rogate Serce”, „Moi artyści, moje galerie; Janusz Opryński – reżyser teatralny, współtwórca Teatru Provisorium, dyrektor Festiwalu „Konfrontacje Teatralne”, wieloletni dyrektor artystyczny Centrum Kultury w Lublinie. Reżyser legendarnych przedstawień, m.in.: „Nasza niedziela”, „Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe”, „Z nieba przez świat do samych piekieł”, „Ferdydurke”, „Bracia Karamazow”, „Punkt Zero. Łaskawe” prezentowanych w Ameryce, Afryce, Azji i niemal wszystkich krajach Europy. To spektakle nagrodzone prestiżowymi nagrodami na festiwalach w całym świecie. Marek Rybołowicz