Krzyż za zasługi

Proboszcz parafii prawosławnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Włodawie otrzymał krzyż kapłański Służby Więziennej. Odznaczenie przyznano za zasługi w pracy duszpasterskiej z osadzonymi, która jest jedną z bardziej skutecznych form resocjalizacji.

– W katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie odprawiony został dziękczynny molebien w intencji Służby Więziennej – mówi por. Daniel Pręciuk z Zakładu Karnego we Włodawie. – Nabożeństwu przewodniczył metropolita Sawa, w asyście prawosławnych kapelanów Służby Więziennej ze wszystkich diecezji Cerkwi, w tym naszego kapelana ks. Jerzego Ignaciuka. W trakcie nabożeństwa modlono się o pomyślność i rozwój całej formacji, a także w intencji osadzonych i ich rodzin. W trakcie ceremonii zasłużonym kapelanom więziennictwa z każdej z sześciu diecezji Cerkwi wręczono krzyże kapłańskie Służby Więziennej. Jednym z odznaczonych był nasz kapelan prawosławny ks. Jerzy Ignaciuk – informuje D. Pręciuk.

A czym dokładnie zajmuje się ks. Ignaciuk za więziennymi murami? – Posługa duszpasterska kapelana więziennego to szczególny rodzaj posługi religijnej, który często przyjmuje funkcję wychowawczą, naprawczą czy psychologiczną. Poprzez głoszenie słowa bożego czy indywidualne rozmowy kapelani uświadamiają osadzonym ich błędy, wskazują właściwą drogę powrotu, wspierają duchowo. W Zakładzie Karnym we Włodawie nieprzerwanie od 2005 r. funkcję kapelana prawosławnego pełni ks. Jerzy Ignaciuk, również proboszcz parafii prawosławnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Włodawie. Oprócz posługi religijnej ks. Jerzy angażuje się także w kulturalne życie naszej jednostki.

Od wielu lat współorganizuje z kierownictwem Zakładu Karnego we Włodawie Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon, który prowadzony jest w nurcie kultury prawosławnej. Jako juror mający ogromną i bogatą wiedzę w tej tematyce, corocznie jest w składzie komisji oceniającej ikony przesłane przez osadzonych w związku z konkursem. Stanowi nieocenioną pomoc przy prawidłowej realizacji Konkursu Pisania Ikon. Jest przekonany, że człowiek poprzez pisanie ikon ma szansę na przemianę oraz udany powrót do społeczeństwa po opuszczeniu murów zakładu – wyjaśnia Pręciuk. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here