Kto do woja?

Prawie półtora tysiąca młodych mężczyzn, ale także i kobiet z powiatów chełmskiego, włodawskiego i krasnostawskiego wkrótce stanie przed komisją lekarską. Oceni ona ich przydatność do służby wojskowej.

Jakiś czas temu pojawiły się pogłoski o powrocie od 2018 roku do obowiązkowej służby wojskowej. Wielu nastolatków się zaniepokoiło. Ale 2018 rok minął i obowiązkowego poboru nie było i na razie nie będzie. Ale urodzeni w 2000 roku i tak dostaną wezwania na komisję lekarską. I co ciekawe nie będą to tylko mężczyźni. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 4 lutego do 26 kwietnia.

Jej celem jest określenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Obejmie głównie mężczyzn urodzonych w 2000 r., ale też kobiety, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Na komisje lekarskie mają też zgłosić się ci, którzy w poprzednich latach kwalifikacji nie przeszli.

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Chełmie informują, że dotyczy to około 3 proc. tzw. rocznika podstawowego. Najczęściej powodem takiego niestawiennictwa jest pobyt za granicą. W powiecie chełmskim kwalifikacją objętych jest 461 mężczyzn oraz 9 kobiet, w mieście Chełm – 290 mężczyzn i 12 kobiet. Kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu chełmskiego trwać będzie od 5 do 28 lutego w bursie szkolnej przy ul. Powstańców Warszawy 8.

Z kolei kwalifikacja dla mieszkańców Chełma potrwa od 18 marca do 2 kwietnia w świetlicy MOSiR na stadionie miejskim przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15a. Na komisję lekarską ma się stawić także 346 mężczyzn i 3 kobiety z powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu. Kwalifikację zaplanowano od 2 do 17 kwietnia w budynku przy ul. Matysiaków 5. Z kolei kwalifikacja wojskowa dla 247 mężczyzn i 1 kobiety z powiatu włodawskiego i Włodawy odbędzie się od 4 marca do 15 marca w Urzędzie Miasta Włodawa.

Po badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej: kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej; kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy; kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju; kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu. (mo)

Kwalifikacja wojskowa obejmuje:

mężczyzn urodzonych w 2000 roku; mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; mężczyzn i kobiet urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej; mężczyzn i kobiet urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali przez powiatowe komisje lekarskie uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa po 26 kwietnia 2019 r. (po zakończeniu kwalifikacji wojskowej), i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej; kobiety urodzone w latach 1995-2000, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ponadto do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.