Kto truje kuracjuszy?

Pacjenci Centrum Rehabilitacji Medica Poland w Siedliszczu, którzy dochodzą tam do zdrowia po przebytym koronawirusie, skarżą się na dym wydobywający się z kominów okolicznych budynków. – Przyjechaliśmy tutaj odbudować swoje zdrowie, a codziennie wdychamy pyły, które na końcu osadzają się w naszych płucach – żali się kuracjuszka.

Od kilku miesięcy Centrum Rehabilitacji Medica Poland w Siedliszczu leczy pacjentów po przebytym Covid-19. Jest jedną z kilkunastu tego typu placówek w województwie lubelskim. Koszty leczenia pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ostatnich dniach kuracjusze zaczęli użalać się na zanieczyszczone powietrze, a konkretnie wydobywający się z kominów okolicznych budynków dym. – Raz jest czarny, raz biały – mówi jedna z pacjentek. – Czuć go zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Przeprowadziłam „prywatne śledztwo” i okazało się, że budynek, z którego dym najbardziej daje się we znaki, jest własnością miasta i gminy Siedliszcze. Byłam zdziwiona, bo kto jak kto, ale urzędnicy powinni dbać o środowisko i zdrowie mieszkańców. Tymczasem wygląda to naprawdę źle.

Kuracjuszka przypomina, że w Centrum leczą się osoby, które ciężko zniosły koronawirusa. – Nie przyjechaliśmy tu na wczasy, tylko po zdrowie. Potrzebujemy czystego powietrza. Tymczasem wszystkie pyły, jakie wydobywają się z kominów, później osadzają się w naszych płucach. Jak mamy powrócić do zdrowia, skoro wszyscy dookoła nas trują? Są dni, że ten dym jest nie do wytrzymania. Nie wiadomo, co jest spalane w piecach – mówi kobieta.

Pacjentka Centrum problem zgłosiła też do chełmskiej delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. – Mam nadzieję, że ktoś przyjedzie i przeprowadzi kontrolę – mówi.

Tomasz Szczepaniak, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Siedliszczu, zapewnia, że wszystkie budynki, które należą do gminy, są ogrzewane olejem opałowym. – Jest tylko jeden z kotłownią węglową, w którym mieści się ośrodek zdrowia. Ten obiekt jednak wydzierżawiliśmy Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej – wyjaśnia. – Zwrócimy uwagę na to, jakim paliwem budynek jest ogrzewany. (s)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here