Kultura dostępna zdalnie

Na stronie Teatru Andersena możemy obejrzeć m.in. spektakl „Dziób w dziób”

Zdając sobie sprawę, że stan pandemii długo jeszcze utrzyma restrykcje w sferze kultury, jej lubelskie placówki mają ciekawe propozycje online. W grudniu teatr proponuje widzom grupowy udział w oglądaniu swych wydarzeń pod hasłem: Szyjemy spektakl na miarę! Z kolei Warsztaty Kultury zapraszają na kilka rodzajów zajęć medialabowych.

Teatr im. H. Ch. Andersena zachęca do wydarzeń „szytych na miarę” potrzeb. W grę wchodzą spektakle online dla grup młodych widzów oraz warsztaty i zabawy parateatralne dla tychże grup – zorganizowanych. Kierownictwo placówki zaprasza animatorów zdalnego odbioru sztuki do kontaktu celem dobrania programu do potrzeb danej grupy.

– Dajemy możność tworzenia działań, które będą atrakcyjne dla różnych gremiów, dostosowane do ich struktury, wieku, czasu, miejsca. Wystarczy wybrać typ wydarzenia (spektakl czy warsztat), formę prezentacji lub udziału w nim, zaproponować godzinę i okres czasu na jaki trzeba udostępnić wydarzenie – mówią inicjatorzy pomysłu. – Należy tylko skontaktować się z Działem Organizacji Widowni, a my przygotujemy ofertę dogodną dla potrzeb określonej grupy. Dzięki tej inicjatywie publiczność wspiera teatr i naszą pracę w ten nieludzki czas – akcentują.

Obecne propozycje z afisza „Andersena” to: „Dziób w dziób” – reż. Elżbieta Depta, a wkrótce będzie to: „Proszę Słonia” i „Tymoteusz wśród Ptaków” – reżyserem obu jest Arkadiusz Klucznik.

Teatr ten zorganizuje również zajęcia online lub inne wydarzenia o charakterze edukacyjnym. Może to być warsztat praktyczny, np. jak wykonać lalkę teatralną albo pogadanka z teorii i historii tego teatru czy sztuki lalek. To edukacja w formie spaceru z obecnością treści słownych dla dzieci, młodzieży czy dorosłych. Zarówno tematyka jak i forma zajęć jest do uzgodnienia stosownie do zainteresowań w grupie, będzie też dostosowana do wieku odbiorców.

Jak skorzystać z oferty?

Zainteresowanych tą propozycją grupowego oglądania teatralnych wydarzeń „Andersen” zachęca do kontaktu z Działem Organizacji Widowni. Wówczas można wybrać odpowiednią dla grupy formę i tematykę spektaklu czy rodzaj warsztatu co do zagadnień związanych z teatrem. Tam też nastąpi uzgodnienie terminu i okresu dostępu wydarzenia w Internecie, formy płatności i rozliczeń. Możliwe jest również uzyskanie dostępu do wydarzeń na Facebook’u.

Cena za spektakl wynosi 200 zł (dla grupy około 25 osób), za warsztat 100 zł (dla grupy około 25 osób). Kontakt w Dziale Organizacji Widowni – Beata Saj, tel. 502 663 873, e-mail: organizacjawidowni@teatrandersena.pl. Informujemy również, że jest możliwość obejrzenia online spektaklu „Dziób w dziób” kupując pojedynczy bilet już za 10 zł – wówczas otrzymujemy dostęp do przedstawienia na 4 godziny.

Link do zakupu biletów online: https://www.bilety24.pl/online/dziob-w-dziob-48030?id=313763. Link do wydarzeń na FB https://fb.me/e/1jBcFy6vN.

Warsztaty medialabowe

Te z kolei organizują Warsztaty Kultury w Lublinie – oczywiście bezpłatne, a zapisy są możliwe z pomocą formularza online dostępnego na stronie www.warsztatykultury.pl.

Pierwsze z zajęć to „Jak projektować skutecznie? Pomysł – projekt – prototyp”. Każdy z nas ma głowę pełną pomysłów lub idei, które zawsze chciał zrealizować, lecz nie wiedział, jak się za to zabrać. Teraz jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek – dzięki ogólnodostępnym darmowym narzędziom cyfrowym oraz nieograniczonemu dostępowi do nowych technologii. Jesteśmy dziś w stanie stworzyć prototyp dowolnego przedmiotu w ciągu zaledwie kilku dni.

– Na warsztatach dowiesz się, jak skutecznie pokonać drogę od pomysłu do prototypu. Masz pomysł? Urzeczywistnij go razem z nami – zachęca plakat tego przedsięwzięcia.

Co warsztat uczy?

Wizualizacji pomysłów i tworzenia rysunku koncepcyjnego; skutecznego rozeznania w szukaniu pomysłów oraz analogicznych produktów; projektowania przestrzennego w programie Tinkercad/Fusion 360; obsługi cyfrowych narzędzi wspomagających pracę nad produktem (przez ogólnodostępne narzędzia internetowe Jamboard, Conceptboard); budowy mock-ups, czyli makiet z kartonu; tworzenia kosztorysu projektu i jego ewaluacji – informuje Agata Fijuth-Dudek z Warsztaty Kultury w Lublinie.

Kiedy i gdzie?

Warsztaty odbędą się online 7, 8 i 10 grudnia w godz. 17-20 na platformie Zoom – link zostanie przesłany mailem uczestnikom, którzy zarejestrują się. To zajęcia dla osób w wieku powyżej 16 lat. Poprowadzą je trenerzy ze stowarzyszenia Robisz.to. Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz online na witrynie WK.

Program zajęć przewiduje najpierw zwizualizowanie swoich pomysłów. Nie można więc zacząć inaczej niż od kartki papieru i ołówka. Najważniejsze, by postawić kilka kresek tworzących rysunek koncepcyjny, projekt. I to szybko, nim wypadnie z pamięci. – Przedstawimy wam sztuczki i triki, dzięki którym każdy będzie w stanie wyrazić sobie swoje pomysły i zaprezentować je znajomym, czy inwestorom. Wspólnie przebrniemy przez wstęp do modelowania 3D w programie Autodesk Tinkercad / Autodesk Fusion 360. Poznamy podstawowe funkcje, które pozwolą nam zacząć przygodę z tworzeniem „szkicu 2.0” projektu przestrzennego – zachęcają organizatorzy.

W drugim dniu – korzystając ze wspomnianych narzędzi typu Jamboard czy Conceptboard – każdy uczestnik stworzy mapę, składającą się z inspiracji, podobnych projektów oraz własnych idei. Pozwoli to określić, w którym kierunku najlepiej będzie rozwijać się nasz pomysł.

Dalszą część spotkania wypełni ponownie modelowanie 3D. Tym razem poznamy bardziej zaawansowane funkcje i narzędzia wbudowane w program Autodesk Tinkercad/Autodesk Fusion 360. Tego dnia uczestnicy dowiedzą się jak zamienić naszą zwykłą drukarkę w domu w narzędzie 3D do prototypowania z pomocą aplikacji Slicer for Fusion.

O powodzeniu rozstrzygnie dzień trzeci, 10 grudnia, kiedy to nastąpi rewizja własnych projektów oraz praca nad kosztorysem. Dzięki wcześniej przygotowanym tablicom w Google Classroom każdy uczestnik będzie mógł wypełnić pola związane z obliczeniami by wytworzyć pełnoprawny prototyp „wydruku”. Po tej części nastąpi powrót do pierwszych szkiców oraz koncept-boardów, na których uczestnicy sami wprowadzają ulepszenia tworząc kolejne ewaluacje swojego projektu. A więc uczymy się ciągłego monitorowania zmian i udoskonalania naszego produktu finalnego 3D.

Coś dla bibliofilów

„Pop-up book – stwórz magiczną książkę” to projektowanie książek – rozkładanek, w których ilustracje ożywają… Trójwymiarowe strony takich woluminów sprawiają, że każdy z nich jest jak niespodzianka, która odkrywa przed czytelnikiem nowe przestrzenie i bajkowe światy.

Zaproszenie na zajęcia dotyczy więc tworzenia przestrzennych książek, na których uczymy się podstaw obsługi darmowych programów graficznych. Autorzy podpowiadają: taka książka może być mega pomysłem na świąteczny prezent. Są nimi trenerzy ze stowarzyszenia Robisz.to. Co te zajęcia nauczą? Pracy z darmowym programem do tworzenia kolażu – Pixlr; pracy z darmowym programem do tworzenia grafiki wektorowej Inkscape; wykonania pierwszej przestrzennej strony; przygotowania szablonów do zaawansowanej pracy z dalszymi stronami.

Program zajęć: wtorek, 15 grudnia, godz. 16 – przygotowanie koncepcji kolażu w Pixlr; nauka programu wektorowego Inkscape; przeniesienie pomysłu i koncepcji na komputer. Środa, 16 grudnia, godz. 16 – przygotowanie szablonu do pracy z poszczególnymi stronami; wydrukowanie i złożenie sceny; zakończenie książki.

Warsztaty obejmą dzieci powyżej wieku 8 lat wraz z opiekunami, młodzież i dorosłych. Spotkanie online nastąpi 15 i 16 grudnia w godz. 16-18.30 na platformie Zoom – link zostanie przesłany mailem zarejestrowanym uczestnikom.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na witrynie Warsztatów Kultury. Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here