Kulturalny kwiecień pod rygorem

14 kwietnia Teatr im. J. Osterwy zaprasza przez cały na platformę vod.teatrosterwy.pl do bezpłatnego oglądania spektaklu „Nad Niemnem” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego

Sale koncertowe, teatralne, czy kinowe co najmniej do 18 kwietnia pozostaną zamknięte. Dlatego anonsujemy przedstawienia, które można obejrzeć za pośrednictwem platform internetowych. Są tam nawet spektakle z myślą o maturzystach.


Repertuar Teatru im. J. Osterwy w kwietniu przewiduje kilka nowości online na platformie VOD. Będzie to „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego (reż. Jan Hussakowski) oraz „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej (reż. Paweł Aigner). A ostatnie dwa wieczory kwietnia może ubarwić widzom inscenizacja noweli Michaiła Bułhakowa „Psie serce” (reż. Igor Gorzkowski). Całość repertuaru i godziny dostępu podaje witryna vod.teatrosterwy.pl.

Znajdziemy tu nawet spektakle z myślą o maturzystach. 14 kwietnia przez cały dzień i 25 kwietnia o godz. 12 – jako szybką powtórkę do egzaminu dojrzałości – teatr proponuje sztukę Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Spektakl został zrealizowany z dużym rozmachem i w pełni oddaje atmosferę powieści (reż. Jędrzej Piaskowski). Z tego samego powodu 21 kwietnia (przez cały dzień) uczniom jest rekomendowana sztuka Williama Szekspira „Wieczór Trzech Króli” (reż. Łukasz Kos).

Andrzej Seweryn w „Starym”

Teatry Stary w Lublinie na swym profilu facebookowym 13 kwietnia o godz. 18 umożliwia transmisję w czasie rzeczywistym spotkania z Andrzejem Sewerynem – legendarnym polskim aktorem, gwiazdą filmów Wajdy czy Żuławskiego, zdobywcą licznych wyróżnień, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Będzie to rozmowa w ramach cyklu „Bitwa o kulturę”, którą poprowadzi Grażyna Lutosławska z Polskiego Radia Lublin.

Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, w wydarzeniu będzie można wziąć udział za okazaniem bezpłatnej wejściówki – do odebrania w kasie teatru. Bez względu jednak na okoliczności, będzie ono transmitowane na Facebooku.

W Teatrze Andersena

…również zachęcają do korzystania z oferty online. Spektakle są dostępne non-stop na platformie Bilety24. A są to: „Szewczyk Dratewka” reż. Bogusław Byrski, Gabriela Jaskuła i Wioletta Tomica. To propozycja dla grup dzieci od lat 3 – bilet grupowy: 200 zł. Po dokonaniu transakcji można obejrzeć spektakl dwa razy. Czas trwania 50 minut.

„Dziób w dziób” (reż. Elżbieta Depta) to przedstawienie dla dzieci od 5 lat. Czas trwania 50 min. Bilety indywidualne w cenie 10 zł. Po dokonaniu transakcji dostęp do spektaklu trwa 4 godziny.

Oferujemy „Teatr szyty na miarę” – ofertę dla grup zorganizowanych. Można zarezerwować spektakl czy warsztat online dostosowany do potrzeb i wieku grupy. Termin realizacji także dostosowany do grupy. Prosimy o kontakt z Działem Organizacji Widowni w celu ustalenia szczegółów: Beata Saj, tel. 502 663 873, e-mail: organizacjawidowni@teatrandersena.pl.

A w Centrum Kultury?

W dniach 15, 22, 29 kwietnia od godz. 14 będzie działać Pracownia Sztuczka z projektem: „NuciMisie – warsztaty muzyczne dla dzieci”. Miejsce: Facebook Pracowni Sztuczka: https://www.facebook.com/PracowniaSztuczka. – Podczas domowego muzykowania, za pomocą przedmiotów codziennego użytku, będziemy doskonalić poczucie rytmu, nauczymy się poprawnej techniki gry na instrumentach perkusyjnych i nie tylko. Zawitamy również w prawdziwym kurniku, na polu, w lesie. Zajęcia prowadzi energetyzująca muzykoterapeutka, która z każdego dziecka wydobędzie odgłosy najszczerszej radości – twierdzą organizatorzy.

16 kwietnia o godz. 20 występ formacji Poławiacze Pereł Improv Teatr oraz Jakub Szwed – artysta, pedagog, menedżer i reżyser tworzący w nurcie cyrku współczesnego. Miejsce: Facebook Poławiaczy Pereł: https://www.facebook.com/events/3064062097174579/. Pokaz jest organizowany w ramach projektu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Współtworzą go Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym koordynatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

22 kwietnia o godz. 18 w cyklu Dookoła świata: „Polka na Azorach, czyli raj na środku Atlantyku” – wystąpi Milena Dąbrowska. Miejsce: Facebook Festiwalu Globtroterskiego Dookoła świata: http://ck.lublin.pl/wydarzenie/polka-azorach-czyli-raj-srodku-atlantyku.

23 kwietnia o godz. 18 w Księgarni Dosłownej CK „Seryjni poeci” – spotkanie autorskie z Tomaszem Bąkiem. Ten jeden z najciekawszych poetów młodego pokolenia kolejny raz zaskakuje swoją książką pokazując, że język poezji nie ma granic. Miejsce: Facebook Dosłownej: https://www.facebook.com/doslowna.

Planowane na 18 i 19 kwietnia spektakle „Margules. Nieobecność” Sceny InVitro i Conjuro Teatro (Meksyk), reż. Łukasz Witt-Michałowski, zostają odwołane.

Centrum Spotkania Kultur

…informuje, że cały czas zaprasza do Kina CSK na wyjątkowe filmy: premiery i pokazy specjalne – w dowolnym czasie i miejscu poprzez VOD.

Niejasne są losy spektaklu „BER”, który w dniach 24 i 25 kwietnia miał wystawić Lubelski Teatr Tańca oraz Teatr Wielki w Poznaniu. Zdecyduje o tym następny tydzień.

Skąd akronim BER? Dotyczy on solistów poznańskiego teatru. B jak Bondara Robert – coraz bardziej znaczące nazwisko na scenie tanecznej. Jego prace choreograficzne są pokazywane na najważniejszych festiwalach tańca w Polsce i zagranicą.

E jak Ekman Alexander – gwiazda współczesnej choreografii o międzynarodowej renomie, współpracował z ponad czterdziestoma zespołami na całym świecie.

R jak Rimeikis Martynas – dyrektor artystyczny zespołu Litewskiego Baletu Narodowego, najbardziej rozpoznawalny choreograf młodego pokolenia na Litwie.

BER to mechanizm odnowy kinestetycznego DNA, sposób na wprowadzenie świeżego powiewu, dynamiki, energii, rytmu. To impuls do odnalezienia na nowo przyjemności płynącej z ruchu – zarówno dla twórców, jak i widzów. Spektakl szczególnie polecany tym, którzy jeszcze nie odkryli, że są entuzjastami tańca współczesnego.

Warto nadmienić, że w CSK w przyszłym roku wystąpi Pat Metheny. Nasze miasto znajdzie się na światowej trasie koncertów tego wielkiego artysty muzyki improwizowanej. Amerykański geniusz jazzu, dwudziestokrotny zdobywca nagrody Grammy, zagra w Lublinie po raz pierwszy w jedynym koncercie po tej stronie Wisły: 7 czerwca 2022. Szczegóły dotyczące sprzedaży biletów podamy wkrótce.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here