Lądowanie na betonie

Długość: 1020 metrów, szerokość: 30. Do końca 2021 roku w Depułtyczach Królewskich pojawi się betonowy pas na lotnisku. To oznacza dwa razy więcej studentów lotnictwa, ale także początek realizacji dużo większego projektu przy chełmskiej uczelni.

W ubiegły piątek (14 grudnia) w tej sprawie rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie Arkadiusz Tofil podpisał umowę z Bogdanem Kaletą, prezesem firmy Pref-Bet z Wierzbicy, która jest wykonawcą zarówno dokumentacji projektowej, jak i robót budowlanych. Koszt inwestycji to ponad 21,5 mln zł (z czego 16 mln zł to środki przekazane na ten cel z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego).

– Budowa betonowego pasa startowego poprawi i poszerzy warunki szkolenia pilotów. Przede wszystkim umożliwi wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, również w okresach niekorzystnych warunków pogodowych – podkreśla rektor. – Co za tym idzie, uczelnia dzięki tej inwestycji będzie mogła przyjąć dwa razy więcej studentów na specjalności lotnicze niż dotychczas. Będzie ona też służyć firmom związanym z lotnictwem i całemu regionowi.

Betonowa nawierzchnia pasa startowego umożliwi operowanie z lotniska Depułtycze Królewskie wszystkim typom statków powietrznych wykorzystywanych w procesie wyszkolenia lotniczego.

– W szczególności dotyczy to samolotów wielosilnikowych z wysuwanym podwoziem. Budowa betonowego pasa startowego to także początek realizacji dużo większego projektu, który zakłada m.in. powstanie specjalnego hangaru, gdzie będzie możliwość przeprowadzania remontów oraz napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów – słyszymy. (mg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here