LC – za darmo, reszta – płacić!

Mocno kontrowersyjny pomysł kandydatki PSL na prezydenta Chełma. Justyna Manasterska-Raszka chce, aby wszyscy kierowcy z rejestracją inną niż LC płacili za parkowanie w centrum miasta. Co na to ci, którzy mieszkają poza miastem, ale tutaj pracują, robią zakupy?

Kolejna wyborcza obietnica. Tym razem z nowym pomysłem, w dodatku kontrowersyjnym, dzielącym kierowców, wyszła kandydatka PSL. Zapowiedziała, że wprowadzi strefy płatnego parkowania w centrum miasta. Pomysł nie jest świeży. Od lat powraca jak bumerang. Swego czasu mocno optował za nim miejski radny Mirosław Czech. W ubiegłym roku dołączyli do niego miejscy kupcy, którzy z wnioskiem w tej sprawie zwrócili się do prezydent Agaty Fisz. Propozycja Justyny Manasterskiej-Raszki różni się jednak od dotychczasowych. Kandydatka PSL zapowiada, że gdy wygra wybory, zwolni z opłat wszystkie pojazdy z rejestracją LC oraz samochody w leasingu należące do chełmskich przedsiębiorców.

– Jest wielu kierowców, którzy zostawiają samochody w centrum miasta na cały dzień. To głównie oni blokują parkingi. Najczęściej są to osoby z obcymi rejestracjami. Przez nich chełmianie, którzy płacą podatki, czyli składają się na tę infrastrukturę, nie mają gdzie zaparkować – tłumaczy kandydatka.

Są jednak tacy, którym ten pomysł się nie podoba. – Mieszkam w gminie Chełm, ale pracuję w Chełmie, tu robię zakupy, daję zarabiać lokalnym przedsiębiorcom i mam płacić za parkowanie?! Pomysł niedorzeczny. Albo płacą wszyscy, albo nikt! – oburza się nasz czytelnik. Inna sprawa, że wiele osób odebrało to jako dzielenie na lepszych i gorszych.

Manasterska-Raszka odpiera jednak takie argumenty: – W warszawskim ZOO zapłaciłam za bilet więcej niż warszawiacy. I nie mam do nikogo pretensji, że mieszkańcy stolicy mają tam zniżki. Tak samo powinno być ze strefą parkowania – twierdzi.

Kandydatka, choć ją zapytaliśmy, nie potrafiła wyjaśnić dokładnie, jak taki system miałby funkcjonować w praktyce. Powiedziała, że szczegóły trzeba będzie wypracować wzorując się na strefach płatnego parkowania w innych miasta. Na portalu społecznościowym skomentowała natomiast pomysł budowy parkingu wielopoziomowego w Chełmie, z którym wyszła ostatnio prezydent Agata Fisz. Zdaniem Manasterskiej-Raszki, realizacja projektu będzie wiązała się z ogromnymi nakładami finansowymi, więc ostatecznie i tak nie zostanie zrealizowana. Zakup wielu parkometrów do centrum miasta, ich montaż, a także wdrożenie całego systemu płatnego parkowania również do tanich nie będzie należeć… (mg, s)