Lubelskie szkoły w rankingu Perspektyw 2023

Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie znalazło się na doskonałym trzecim miejscu w kraju wśród wszystkich kilkuset szkół technicznych sklasyfikowanych w najnowszym, dorocznym rankingu ogólnopolskiego miesięcznika „Perspektywy”. Wśród lubelskich liceów najwyżej w zestawieniu, na 25 miejscu w kraju, uplasowało się Prywatne LO im. Królowej Jadwigi, odbierając pałeczkę pierwszeństwa najlepszemu lubelskiemu ogólniakowi w ostatnich latach – I LO im. Stanisława Staszica, które w tym roku zajęło w kraju 38 miejsce.   

Od 25 lat edukacyjny miesięcznik „Perspektywy” sporządza ogólnopolski ranking najlepszych liceów i techników. – Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych i profesjonalnie uporządkowanych informacji pochodzących z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO) – podkreślają organizatorzy zestawienia.

Ranking „Perspektyw” 2023 przyniósł pewne niespodzianki. O ile zaskoczeniem in plus jest 25 pozycja, wśród wszystkich 1500 sklasyfikowanych liceów, Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie i awans tej szkoły o 45 lokat w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, to in minus jest spadek z 31 na 38 pozycję I LO im. Stanisława Staszica. Popularny „Staś” w poprzednich rankingach był niezmiennie najwyżej klasyfikowanym liceum z naszego województwa, w latach 2021 i 2020 planując się w kraju, odpowiednio na 18 i 19 miejscu. Wśród naszych liceów w pierwszej dwusetce, nagradzanej złotą tarczą, znalazły się jeszcze: na 48 miejscu III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie (spadek z miejsce 56), na 89 miejscu XXI LO im. św. Stanisława Kostki Lublin (awans z miejsca 169), na 136 miejscu LO im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie (awans z 546!), na 152 miejscu II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego (spadek z 99), na 195. miejscu V LO im. Marii Skłodowskiej w Lublinie (awans z 318). Na miejscach 200-300, nagradzanych srebrną tarczą, z naszych ogólniaków sklasyfikowano: LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie – 224 pozycja (spadek z 58), IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie – 226 pozycja (taka sama jak przed rokiem), Międzynarodowe LO „Paderewski” w Lublinie – 250 pozycja (spadek z 278.).

Poziom sprzed roku udało się obronić najlepszemu świdnickiemu ogólniakowi – I LO im. Władysława Broniewskiego, który sklasyfikowany został na 690 miejscu (przed rokiem 691). Spory spadek, z 381 na 781 miejsce, zanotowało za to II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku.

Najlepszym liceum w kraju, według rankingu „Perspektyw”, po raz  kolejny było XIV LO im. Stanisława Staszica  w Warszawie, wyprzedzając tym razem V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i XIII LO w Szczecinie.

Elektronik na krajowym pudle

Olbrzymim sukcesem może pochwalić się Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. Najlepsza od lat szkoła techniczka w całym województwie, która w rankingu Perspektyw w latach 2020-2022 plasowała się na 5. miejscu, w tym roku awansowała na 3 miejsce wśród wszystkich techników w kraju. Nasze techników wyprzedziły jedynie Technikum Mechatroniczne nr 1 z  Warszawie i Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku z Krakowa.

Powody do zadowolenia mają również w Technikum Chemicznym (ZSChiPS) w Lublinie, które awansowało w ogólnopolskim zestawieniu techników z 93 na 37 miejsce. Złotymi tarczami pochwalić się mogą również: Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) w Lublinie – 61 miejsce (spadek z 36.), Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie (ZS nr 5) w Lublinie – 76 (awans ze 139) i zamykające pierwszą setkę w kraju Technikum Ekonomiczne (ZSE im. A. i J. Vetterów) w Lublinie (spadek z 58). Na srebrną tarczę z naszych szkół technicznych zapracowały: Technikum Budowlano-Geodezyjne (PSBiG) w Lublinie – 180 miejsce (awans z 262) i Technikum Usługowo-Gospodarcze (ZSO-W) w Lublinie, które po raz pierwszy znalazło się w zestawieniu i od razu na 262 miejscu. ZM