Lubelskie wynalazki zdobyły srebro w Genewie

Opracowany przez lubelskich naukowców transformator jest alternatywą dla drogich, awaryjnych oraz nieprzyjaznych dla środowiska baterii litowo-jonowych

Dwa wynalazki inżynierów z Politechniki Lubelskiej zdobyły srebrne medale na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie: zacisk formy do odlewania rotacyjnego oraz układ i sposób sterowania transformatorem z magazynem kinetycznym.

Tegoroczna edycja odbyła się w formie zdalnej w marcu br.  Uczestniczyło w niej 825 wystawców z 42 krajów. Aby wziąć udział w wystawie, należało do opisu rozwiązania dołączyć krótki film promujący wynalazek. Pierwszym nagrodzonym rozwiązaniem jest zacisk formy do odlewania rotacyjnego. Dzięki dostosowaniu rozstawu ramion do form odlewniczych o różnych gabarytach zewnętrznych, możliwe jest usprawnienie i zwiększenie wydajności produkcji wyrobów otrzymywanych technologią odlewania rotacyjnego.

Tą metodą produkuje się wielkowymiarowe wytwory, takie jak: zbiorniki na wodę lub olej, pojemniki na odpady, przydomowe oczyszczalnie ścieków, kajaki, separatory, bariery drogowe. – Zacisk formy do odlewania rotacyjnego jest tak zbudowany, że nie trzeba zwiększać liczby maszyn, aby wyprodukować nowe wyroby różniące się wymiarami zewnętrznymi. Zacisk posiada zwartą i prostą konstrukcję, przez co może być w dowolny sposób transportowany lub przenoszony z jednego na drugie stanowisko robocze i montowany do innego układu narzędziowego maszyny mieszająco-formującej. Poza tym, zacisk jest stabilny oraz bezpieczny w użyciu – mówi Karolina Głogowska z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych.

Rozwiązanie naukowców z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych, dotyczące układu transformatora mechanicznego z wbudowanym kinetycznym zasobnikiem energii, otrzymało srebrny  medal w klasie C (elektronika/elektrotechnika). Autorami wynalazku są: mgr inż. Łukasz Kwaśny, dr inż. Dariusz Zieliński, mgr inż. Karol Fatyga oraz mgr inż. Bartłomiej Stefańczak.

– Nasze rozwiązanie jest przełomowe, ponieważ może zastąpić klasyczny transformator energetyczny wykorzystywany do zasilania domów jednorodzinnych, fabryk i innych placówek wymagających dostarczenia energii elektrycznej. Dzięki możliwości gromadzenia energii w układzie transformatora, można elastycznie zarządzać jej przepływem. Wynalazek jest alternatywą dla drogich, awaryjnych oraz nieprzyjaznych dla środowiska magazynów elektrochemicznych, takich jak baterie litowo-jonowe – przekonuje mgr inż. Łukasz Kwaśny z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Potencjalnymi odbiorcami wynalazku są dystrybutorzy i operatorzy sieci elektroenergetycznych, tacy jak: PGE, Tauron, Enea, RWE. Dodatkowymi odbiorcami mogą być np. wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty budujące stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here