Lufthansa odlatuje ze Świdnika

Od zeszłego roku trwa dobra passa świdnickiego lotniska i ciągły wzrost liczby obsługiwanych pasażerów. W ostatnich dniach dotarła jednak zła wiadomość – z połączeń ze Świdnika rezygnuje Lufthansa. Władze portu zapewniają jednak, że pracują nad zastąpieniem niemieckiego przewoźnika innym, który będzie latał do Frankfurtu.
Właśnie minęły dwa lata, odkąd niemiecka Lufthansa rozpoczęła loty ze Świdnika do Frankfurtu. Ponad rok temu przewoźnik podjął decyzję o zwiększeniu ilości połączeń z dwóch do trzech. Przedstawiciele lotniska od początku podkreślali, że współpraca z Lufthansą jest dla portu bardzo ważna, bo dzięki lotom do Frankfurtu w zasadzie pasażerowie mogą dostać się do każdego miejsca na świecie.
W ostatnich dniach okazało się jednak, że Lufthansa zrezygnuje z lotów z podlubelskiego portu. Powód? Jak podaje branżowy portal pasazer.com, chodzi o zbyt niskie zapełnienie samolotów. Problemów nie ma w sezonie letnim, natomiast w okresie zimowym zainteresowanie połączeniem drastycznie spada.

Przewoźnik ma utrzymać loty do Frankfurtu do 29 października.
– Ze zrozumieniem przyjmujemy decyzję naszych partnerów z Lufthansy. Otrzymywaliśmy wiele sygnałów od klientów indywidualnych, ale też firm, że trasa Lublin – Frankfurt musi być obsługiwana codziennie. Przez ostatnie dwa miesiące, razem z naszymi partnerami z linii lotniczych, odbyliśmy spotkania produktowe z ponad 20 podmiotami, by zaprezentować im plany odnośnie nowego produktu i poznać ich potrzeby w zakresie tego połączenia – mówił w rozmowie z pasazer.com Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.
Pozostaje jednak pytanie, co dalej, tym bardziej, że połączenie z Frankfurtem było jedynym z dużym lotniskiem przesiadkowym, tzw. hubem. Przedstawiciele portu zapewniają, że sprawy nie zostawią.
– Mogę zapewnić, że pracujemy z naszymi partnerami z linii lotniczych nad przywróceniem tego połączenia jako rejsu codziennego i skomunikowania Lublina ze światem przez Frankfurt od początku sezonu lato 2017. Wierzę, że szczegóły tego połączenia będzie my mogli opublikować już wkrótce – dodawał prezes Wójtowicz.
Przez ostatnie miesiące świdnickie lotnisko notowało coraz lepsze wyniki. Było jednym z najszybciej rozwijających się portów w Polsce. Do końca czerwca z połączeń ze Świdnika skorzystało blisko 180 tys. pasażerów. Przedstawiciele lotniska zakładali, że do końca tego roku port obsłuży od 400 do 440 tys. podróżnych. (kal)