Ma być nowoczesny!

Stadion w kształcie zaproponowanym przez projektanta dwa lata temu nie spełnia oczekiwań miasta

Władze miasta przymierzają się do modernizacji stadionu miejskiego. I choć dwa lata temu powstał projekt przebudowy obiektu, obejmujący dwie nowe zadaszone trybuny, boisko do gry w piłkę nożną i tartan lekkoatletyczny, prezydent Jakub Banaszek chce, aby stadion pełnił rolę wielofunkcyjnego centrum sportowego z prawdziwego zdarzenia.

W 2018 roku miasto, jeszcze wtedy pod rządami prezydent Agaty Fisz, zleciło wykonanie dokumentacji technicznej przebudowy stadionu miejskiego. Chodziło przede wszystkim o budowę zadaszonych trybun, profesjonalne nagłośnienie, ale także wymianę murawy do gry w piłkę nożną i ułożenie bieżni lekkoatletycznej. Urzędnicy szacowali, że inwestycja może pochłonąć 10-15 mln zł.

Z opracowanego projektu wynikało jednak, że na modernizację obiektu miasto musi przygotować znacznie więcej pieniędzy, bo około 36 mln zł. Jakub Banaszek, który z końcem listopada 2018 r. objął władzę w mieście, uznał, że projekt nie spełnia wszystkich oczekiwań. Prezydent od samego początku mówił o budowie nowoczesnego obiektu z prawdziwego zdarzenia. Opracowany projekt na blisko dwa lata trafił do szuflady, ale w ostatnich dniach urzędnicy postanowili wrócić do tematu.

Jak informuje Biuro Prasowe Prezydenta, w magistracie odbyło się spotkanie z przedstawicielem biura projektowego, które przygotowało dokumentację techniczną przebudowy stadionu miejskiego. Obie strony analizowały możliwość naniesienia istotnych poprawek do opracowanej dokumentacji.

– Dotychczasowy projekt zakładał jedynie dość kosztowny „lifting” stadionu. Chełmski samorząd chce natomiast, by obiekt został kompleksowo przebudowany po to, by docelowo mógł pełnić funkcję miejskiego, wielofunkcyjnego centrum sportowego z prawdziwego zdarzenia – tłumaczy Damian Zieliński z Biura Prasowego.

Urząd Miasta, jak zapewniają urzędnicy, cały czas analizuje możliwe programy wsparcia, z których mógłby pozyskać dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Nowoczesny stadion daje miastu wiele możliwości, m.in. organizację międzypaństwowych meczów piłki nożnej na poziomie reprezentacji młodzieżowych czy futbolu kobiecego, ale również innych imprez o charakterze nie tylko sportowym. (s)

1 KOMENTARZ

  1. To będzie dość trudna inwestycja. Pierwotny projekt z lat 50. nie został w pełni zrealizowany: nie zrobiono drenowania pod płytą, a ona sama nie została odpowiednio sprofilowana. Do tego dochodzi dość poważny błąd, polegający na tym, iż łuk od strony ogródków działkowych nie ma promienia zgodnego z projektem. Wykonawcy chyba nie chciało się przemieszczać mas ziemnych na budowę obwałowania od strony północnej. Praktycznie poprawienie tego jest niemożliwe.
    Niezbędna jest kompletna przebudowa niecki stadionu: należy odspoić i wywieźć grunt rodzimy spod obecnej płyty i bieżni (do głębokości ok. 1,20 m), a w to miejsce dowieźć i wbudować odpowiedni grunt ziarnisty (w tej chwili jest tam podłoże gliniaste). Jednocześnie z tym procesem należy wykonać odpowiednio wydajny i sprawny system odwadniająco-nawadniający. Aby usunąć błąd krzywizny od strony południowej należałoby przy przebudowie przesunąć łuk południowy o jakieś 3-5 m w kierunku ulicy Pułku Szwoleżerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here