Maile od „policji” zabijają komputery

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie ostrzega przed mailami informującymi o wezwaniu na Policję. Niszczą one dane w komputerach. Przestępcy żądają okupu. – Nie płaćcie! – apelują policjanci z pionu „Cyber” i wskazują międzynarodową stronę, na której znajdują się kody, które mogą uratować nasz komputer.


Maile, jakie otrzymują ostatnio lublinianie i świdniczanie opatrzone są orłem z napisem Policja na niebieskim tle. Już sama treść, każe się mieć na baczności: „Dobry dzień, Mamy nadzieję, że w tym okresie Covid-19 będziesz bezpieczny i zdrowy. Informujemy, że zostałeś zaproszony przez policję w związku z dochodzeniem w sprawie oszustwa bankowego.

Szczegóły zaproszenia można znaleźć w załączonym dokumencie PDF. Niezastosowanie się do tego spowoduje aresztowanie i postępowanie karne. W razie potrzeby możesz przyjechać ze swoim prawnikiem. Pozdrowienia, Jarosław Szymczyk (Generalny Inspektor Policji) Komenda Główny Policji”. Dołączone są dwa załączniki do pobrania: wezwanie i informacja. Pod żadnym pozorem nie można na nie „klikać” (Zwykle oszustów zdradza pisownia, ataki pochodzą z zagranicy).

– Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali – przestrzega podinspektor Renata Laszczka-Rusek, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. – Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem.

Należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Stronę tego projektu można wyświetlić w języku polskim. Członkowie tego projektu dysponują dużym repozytorium kluczy i aplikacji do usuwania złośliwego oprogramowania rensomware.LT

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here