Maksymalnie na ostatnią kadencję?

Burmistrz Rejowca Tadeusz Górski dostał od radnych maksymalną podwyżkę, wynikającą z nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. – Mamy budżet z ogromną nadwyżką a pomimo sporych inwestycji nie obciążamy mieszkańców podatkami – przekonuje burmistrz. Radni chyba wzięli też pod uwagę fakt, że dla T. Górskiego to już ostatnia kadencja. A przy okazji i sobie podnieśli ryczałty.

Pieniądze w samorządzie to temat, który zawsze budzi mnóstwo kontrowersji. A jeżeli rada przyznaje podwyżki wójtowi czy sobie, to zawsze wiąże się to z komentarzami i pytaniami. Tym razem ponowne ustalenie wynagrodzenia dla burmistrza wymusiła nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych. I każda gmina musi podjąć na nowo temat płac wójtów. Przed tygodniem zrobiły to dwa chełmskie samorządy – Siedliszcze i Rejowiec. Pozostali wójtowie i radni chyba czekają na rozwój sytuacji i wolą mieć jakiś punkt odniesienia, przygotowując własne uchwały.

W Rejowcu radni zdecydowali przyznać burmistrzowi maksymalne podwyżki, na jakie pozwala ustawa. Pensja zasadnicza wzrosła do 10250 zł. Do tego burmistrzowi przysługuje dodatek specjalny w wysokości 4020 zł, funkcyjny – 3150 zł oraz stażowy – 2050 zł. Łącznie to 19 470 zł brutto. Przy okazji tych regulacji wzrosły także kwoty ryczałtów radnych. Przewodniczący będzie otrzymywał 2100 zł, wiceprzewodniczący oraz przewodniczący komisji stałych w radzie po 1400 zł a szeregowi radni po 1200 zł.

– Mamy bardzo dobrą sytuację w gminie, w ten rok weszliśmy z nadwyżką operacyjną w wysokości ponad 5,5 mln zł – mówi T. Górski. – Cały czas inwestujemy, budujemy drogi, m.in. ul. Szkolną mimo braku dofinansowania z funduszy zewnętrznych. Ale otrzymaliśmy za to 4,8 mln zł na oczyszczalnię, 1,4 mln zł na kanalizację, 250 tys. zł w rządowym konkursie „Rosnąca odporność” i 150 tys. zł w ramach programu Cyfrowa Gmina. Przy okazji naszych inwestycji nie obciążamy mieszkańców podatkami i cenę żyta do obliczania podatku, którą podał GUS, obniżyliśmy do 57 zł.

Ustalając płacę burmistrzowi, radni chyba też wzięli pod uwagę, że to jego ostania kadencja. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here