Mama ze stetoskopem

Ma zaledwie 25 lat, dwójkę dzieci, skończone studia medyczne i tysiące odsłon w Internecie, gdzie promuje profilaktykę oraz zdrowy styl życia. Chodzi o Kasię Woźniak, absolwentkę II LO w Chełmie, lekarkę i autorkę znanego bloga internetowego i kanału medycznego „Mama i stetoskop”. Ostatnio widzowie całej Polski mogli ją obejrzeć w TVN 24, gdzie mówiła o profilaktyce raka szyjki macicy.


Tylko osoba ambitna, pracowita i wytrwała jest w stanie osiągnąć w tak młodym wieku to, co udało się Kasi Woźniak. Pochodzi z Chełma. Jest absolwentką II LO. Po maturze rozpoczęła studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Wspomina, że łatwo nie było. Trzeba było przyzwyczaić się do samodzielnego życia, a nauki było bardzo dużo. Kasia mówi, że najtrudniejszy był dla niej pierwszy rok – i to paradoksalnie, bo wtedy mogła poświęcić się tylko nauce.

Na drugim roku studiów zaszła w ciążę. Nie przeszkodziło jej to w kontynuowaniu nauki. Końcówka ciąży przypadła na wakacje. Antoś urodził się na początku września. Po dwóch tygodniach Kasia stanęła przed dylematem – wziąć roczny urlop dziekański czy spróbować pogodzić naukę z obowiązkami macierzyńskimi. Za namową męża wybrała drugą opcję. Na każdej przerwie wracała z uczelni do domu, aby nakarmić swojego malucha piersią. Przyznaje, że była zmęczona – w nocy wstawała do dziecka, a rano biegła na uczelnię. Kasia zapewnia jednak, że z każdym tygodniem było łatwiej.

Na czwartym roku zaszła w drugą ciążę. I znowu – jak sama mówi – idealnie wstrzeliła się z porodem w przerwę pomiędzy zajęciami, a egzaminami końcowymi. Wspomina, że na trakt porodowy pojechała z książką, a zaraz po porodzie, będąc jeszcze w szpitalu uczyła się do egzaminów. Zdała je i w końcu miała studenckie wakacje, które w jej przypadku były jednocześnie urlopem macierzyńskim.

Gdy rozpoczęła piąty rok studiów jej młodszy syn miał cztery miesiące – i jak mówi – powrót na uczelnię był łatwiejszy niż poprzednio. Przy pomocy męża i rodziny udało jej się ukończyć studia medyczne i zdobyć upragniony dyplom lekarski. Mimo wielu zajęć i obowiązków Kasia prowadzi również bloga pt. „Mama i stetoskop”, na którym publikuje swoje artykuły o tematyce medycznej.

Aby dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców nagrywa filmy, które można obejrzeć na portalach internetowych – Instagramie oraz YouTube. Jej publikacje w internecie cieszą się dużą popularnością. Kasia w przystępny sposób edukuje odbiorców, promując zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczną, a przede wszystkim profilaktykę. To jej oczko w głowie.

Mówi, że dzięki profilaktyce można zmniejszyć liczbę pacjentów na przepełnionych szpitalnych oddziałach i w poradniach. Jej filmy mają tysiące odsłon, bo Kasia jest w nich naturalna i przekonująca, a tematykę czerpie z życia.

– Uważam, że internet jest świetnym narzędziem dla współczesnych lekarzy, bo pozwala nam komunikować się z tysiącami osób równocześnie – mówi Kasia. – Co prawda leczyć przez internet nie możemy, ale możemy edukować i zachęcać do profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Czytałam ostatnio bardzo ciekawe badania naukowe, które wykazały, że przestrzeganie zdrowej diety, aktywność fizyczna – co najmniej 30 minut dziennie, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, nienadużywanie alkoholu i niepalenie papierosów pozwala żyć dłużej nawet o dwanaście – czternaście lat, a także zdecydowanie zmniejsza zagrożenie przewlekłymi chorobami.

Warto dołożyć do tego działania profilaktyczne, które pomogą zapobiec chorobom lub umożliwią wykrycie ewentualnych chorób na ich wczesnym etapie, gdy leczenie jest zazwyczaj proste i wysoce skuteczne. Takie dbanie o siebie daje nam ogromne korzyści i właśnie do tego chcę wszystkich zachęcić.

Początkowo, to co robię w internecie spotykało się z brakiem zrozumienia w środowisku lekarskim i wśród pacjentów, ale widzę, że coraz więcej osób docenia taką działalność na rzecz zdrowia i zaczyna zauważać w tym ogromny potencjał. Dlatego nie zamierzam spocząć i będę ciężko pracowała nad coraz ciekawszymi i bardziej przystępnymi dla pacjentów sposobami przekazania wiedzy, która pomoże im żyć lepiej, dłużej i zdrowiej.

Kasia jako studentka miała okazję pracować i uczyć się na wielu szpitalnych oddziałach. Prawdziwą szkołą życia była dla niej praktyka na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Lublinie. Nauczyła się, że w tej profesji liczy się opanowanie, umiejętność szybkiego podejmowania odpowiedzialnych decyzji, które są na wagę życia i zdrowia pacjenta.

25-letnia chełmianka wielką wagę przywiązuje do profilaktyki i szczepień. I właśnie tego dotyczył jej występ w roli eksperta w studio TVN 24 w niedzielę, 3 marca. Przed milionami widzów z całej Polski opowiadała o tym, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka raka szyjki macicy.

– To bardzo ważny temat – mówi Kasia. – W ciągu roku, w Polsce, na raka szyjki macicy zapada około trzech tysięcy kobiet. Nowotwór ten zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego gdy nie badamy się regularnie możemy dowiedzieć się o chorobie zbyt późno.

Warto podkreślić, że jego wczesne wykrycie daje ponad dziewięćdziesiąt procent szans na całkowite wyleczenie. Występ w TVN 24 był dla mnie doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę setek tysięcy kobiet na to jak ważna jest profilaktyka raka szyjki macicy, czyli regularna cytologia oraz szczepienie przeciwko HPV. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here