Mama ze stetoskopem

Ma zaledwie 25 lat, dwójkę dzieci, skończone studia medyczne i tysiące odsłon w Internecie, gdzie promuje profilaktykę oraz zdrowy styl życia. Chodzi o Kasię Woźniak, absolwentkę II LO w Chełmie, lekarkę i autorkę znanego bloga internetowego i kanału medycznego „Mama i stetoskop”. Ostatnio widzowie całej Polski mogli ją obejrzeć w TVN 24, gdzie mówiła o profilaktyce raka szyjki macicy.


Tylko osoba ambitna, pracowita i wytrwała jest w stanie osiągnąć w tak młodym wieku to, co udało się Kasi Woźniak. Pochodzi z Chełma. Jest absolwentką II LO. Po maturze rozpoczęła studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Wspomina, że łatwo nie było. Trzeba było przyzwyczaić się do samodzielnego życia, a nauki było bardzo dużo. Kasia mówi, że najtrudniejszy był dla niej pierwszy rok – i to paradoksalnie, bo wtedy mogła poświęcić się tylko nauce.

Na drugim roku studiów zaszła w ciążę. Nie przeszkodziło jej to w kontynuowaniu nauki. Końcówka ciąży przypadła na wakacje. Antoś urodził się na początku września. Po dwóch tygodniach Kasia stanęła przed dylematem – wziąć roczny urlop dziekański czy spróbować pogodzić naukę z obowiązkami macierzyńskimi. Za namową męża wybrała drugą opcję. Na każdej przerwie wracała z uczelni do domu, aby nakarmić swojego malucha piersią. Przyznaje, że była zmęczona – w nocy wstawała do dziecka, a rano biegła na uczelnię. Kasia zapewnia jednak, że z każdym tygodniem było łatwiej.

Na czwartym roku zaszła w drugą ciążę. I znowu – jak sama mówi – idealnie wstrzeliła się z porodem w przerwę pomiędzy zajęciami, a egzaminami końcowymi. Wspomina, że na trakt porodowy pojechała z książką, a zaraz po porodzie, będąc jeszcze w szpitalu uczyła się do egzaminów. Zdała je i w końcu miała studenckie wakacje, które w jej przypadku były jednocześnie urlopem macierzyńskim.

Gdy rozpoczęła piąty rok studiów jej młodszy syn miał cztery miesiące – i jak mówi – powrót na uczelnię był łatwiejszy niż poprzednio. Przy pomocy męża i rodziny udało jej się ukończyć studia medyczne i zdobyć upragniony dyplom lekarski. Mimo wielu zajęć i obowiązków Kasia prowadzi również bloga pt. „Mama i stetoskop”, na którym publikuje swoje artykuły o tematyce medycznej.

Aby dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców nagrywa filmy, które można obejrzeć na portalach internetowych – Instagramie oraz YouTube. Jej publikacje w internecie cieszą się dużą popularnością. Kasia w przystępny sposób edukuje odbiorców, promując zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczną, a przede wszystkim profilaktykę. To jej oczko w głowie.

Mówi, że dzięki profilaktyce można zmniejszyć liczbę pacjentów na przepełnionych szpitalnych oddziałach i w poradniach. Jej filmy mają tysiące odsłon, bo Kasia jest w nich naturalna i przekonująca, a tematykę czerpie z życia.

– Uważam, że internet jest świetnym narzędziem dla współczesnych lekarzy, bo pozwala nam komunikować się z tysiącami osób równocześnie – mówi Kasia. – Co prawda leczyć przez internet nie możemy, ale możemy edukować i zachęcać do profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Czytałam ostatnio bardzo ciekawe badania naukowe, które wykazały, że przestrzeganie zdrowej diety, aktywność fizyczna – co najmniej 30 minut dziennie, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, nienadużywanie alkoholu i niepalenie papierosów pozwala żyć dłużej nawet o dwanaście – czternaście lat, a także zdecydowanie zmniejsza zagrożenie przewlekłymi chorobami.

Warto dołożyć do tego działania profilaktyczne, które pomogą zapobiec chorobom lub umożliwią wykrycie ewentualnych chorób na ich wczesnym etapie, gdy leczenie jest zazwyczaj proste i wysoce skuteczne. Takie dbanie o siebie daje nam ogromne korzyści i właśnie do tego chcę wszystkich zachęcić.

Początkowo, to co robię w internecie spotykało się z brakiem zrozumienia w środowisku lekarskim i wśród pacjentów, ale widzę, że coraz więcej osób docenia taką działalność na rzecz zdrowia i zaczyna zauważać w tym ogromny potencjał. Dlatego nie zamierzam spocząć i będę ciężko pracowała nad coraz ciekawszymi i bardziej przystępnymi dla pacjentów sposobami przekazania wiedzy, która pomoże im żyć lepiej, dłużej i zdrowiej.

Kasia jako studentka miała okazję pracować i uczyć się na wielu szpitalnych oddziałach. Prawdziwą szkołą życia była dla niej praktyka na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Lublinie. Nauczyła się, że w tej profesji liczy się opanowanie, umiejętność szybkiego podejmowania odpowiedzialnych decyzji, które są na wagę życia i zdrowia pacjenta.

25-letnia chełmianka wielką wagę przywiązuje do profilaktyki i szczepień. I właśnie tego dotyczył jej występ w roli eksperta w studio TVN 24 w niedzielę, 3 marca. Przed milionami widzów z całej Polski opowiadała o tym, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka raka szyjki macicy.

– To bardzo ważny temat – mówi Kasia. – W ciągu roku, w Polsce, na raka szyjki macicy zapada około trzech tysięcy kobiet. Nowotwór ten zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego gdy nie badamy się regularnie możemy dowiedzieć się o chorobie zbyt późno.

Warto podkreślić, że jego wczesne wykrycie daje ponad dziewięćdziesiąt procent szans na całkowite wyleczenie. Występ w TVN 24 był dla mnie doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę setek tysięcy kobiet na to jak ważna jest profilaktyka raka szyjki macicy, czyli regularna cytologia oraz szczepienie przeciwko HPV. (mo)