Maraton Kresowy w Janowie

Po raz pierwszy w historii Maratonów Kresowych miał miejsce wyścig dwuetapowy. Był to najbardziej wymagający weekend w sezonie. Zawodnicy ścigali się w gminie Żmudź a drugiego dnia w Janowie gm. Chełm. W zawodach wystartowali zawodnicy z pięciu państw: Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy i Polski.

W janowskim wyścigu zmierzyło się prawie 400 zawodników, w tym mistrz Litwy Sarunas Pacevicius, mistrzyni Litwy Silvija Paceviciene, mistrz Polski juniorów Piotr Kryński, Dariusz Zakrzewski były zawodowy kolarz szosowy, który na mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym w 1983 zajął czwarte miejsce w jeździe drużynowej na czas. W 1985 roku zajął trzecie miejsce w wyścigu Tour de Pologne. W tym samym roku startował w Vuelta a Colombia. W 1991 roku we Francji wygrał wyścig Conseil general de Val D’oisse, pokonując m.in. późniejszego mistrza świata z 1998 roku, Laurenta Brocharda.

Trasa opracowana przez Katarzynę Błaszczak była szybsza od ubiegłorocznych. Na zjazdach prędkości dochodziły do ponad 60 km/h. Kończyły się często ostrym skrętem lub lądowaniem poza trasą przy słabszej technice jazdy. Bardzo dobry wynik „wykręcili” zawodnicy z grupy Azart Peleton Chełm: Na dystansie Maraton: Adam Chachaj zajął 4. miejsce w swojej kategorii wiekowej (open 15), Wiesław Wójtowicz – drugie miejsce (open 13), Wiesław Pawluk – trzecie miejsce (open 14).

Wśród kobiet z grupy najlepszy czas miała Katarzyna Błaszczak, co dało jej 3. miejsce w swojej kategorii i również 3. w kategorii open kobiet. Drużynowo w maratonie Azart wylądował na 3. miejscu. Równie dobre wyniki Azart Peleton Chełm zdobył w półmaratonie. Na tym dystansie w kategorii M5 Wiesław Kociuba dojechał z drugim czasem. Natomiast Marian Kita stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii M6. Na dystansie FIT, pierwsze miejsce wywalczyła Beata Wójtowicz (open 3).

Drużynowo na dystansach FIT i MINI bezkonkurencyjny okazał się Azart Peleton Chełm zajmując pierwsze miejsce. W klasyfikacji „dwudniówki”, czyli wyścigów w gminie Żmudź i Chełm Azart Peleton Chełm zajął 2 miejsce. Przygotowaniem trasy pod względem bezpieczeństwa, jak co roku, zajęła się gmina Chełm i Nadleśnictwo Chełm. Uroczystej dekoracji zawodników w amfiteatrze w Janowie towarzyszył koncert Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej. (red)