Miej sumienie, nie porzucaj

Jedne z porzuconych psów uratowane przez policjantów

Porzucanie zwierząt jest przestępstwem, tak samo traktowanym jak znęcanie się nad nimi – przypomina Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. Na początku wakacji powraca problem pozbywania się niechcianych psów i kotów. Zwierzęta zostawiane są na przystankach, w lasach, na odludnych drogach. Czasami umierają z pragnienia i głodu uwiązane do drzew. Policja uruchomiła specjalną „Zieloną strefę”, żeby bardziej skutecznie ścigać tego rodzaju draństwo.


– Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę – przypomina podinspektor Renata Laszczka -Rusek, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie.

1- Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda powinniśmy zawiadomić Policję, Straż Miejską, czy inne odpowiednie służby. Przypominamy także o „Zielonej strefie”, to policyjna inicjatywa, która powstała z myślą o ochronie zwierząt i środowiska naturalnego. Wszystkie osoby, które posiadają informacje o znęcaniu się nad zwierzętami powinny skontaktować się z Policją – dodaje pani rzecznik.

– Porzucone zwierzęta długo przeżywają traumę. Towarzyszy im strach, przerażenie, panika, lęk, niepewność, nowe bodźce, dźwięki, zapachy, utrata poczucia bezpieczeństwa, bezradność – mówi Magda Olszowa, prowadząca Hotel dla Psów „U Reksa”, od lat zajmująca się też bezdomnymi zwierzętami.

Przestępstwo i wykroczenia przeciwko zwierzętom i środowisku naturalnemu można zgłaszać pod numery Policji, jak i pod poniższe adresy e-mail: pg@lu.policja.gov.pl, michal.kot@lu.policja.gov.pl. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat więzienia, gdy w grę wchodzi szczególne okrucieństwo kara wynosi do 5 lat. LT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here