Miejskie rowery już się szykują

W minionym sezonie w Świdniku z miejsko-powiatowych jednośladów skorzystało 2,3 tys. osób. W tym roku rowery znowu powrócą i to już w marcu, choć na razie system nie powiększy się o dodatkowe stacje.
Świdnicki system roweru miejskiego jest ściśle powiązany z lubelskim. Oznacza to, że rower można wypożyczyć w naszym mieście i oddać w dowolnej stacji w Lublinie. W minionym roku świdniczanie mieli okazję po raz pierwszy korzystać z jednośladów w swoim mieście i wiele osób się na to zdecydowało. W sumie w systemie zarejestrowało się 2,3 tys. użytkowników ze Świdnika. Kolejny sezon rowerowy ruszy już w pierwszy dzień wiosny.
– W ubiegłym roku z pojazdów tych skorzystało kilka tysięcy osób. To dla nas wyraźny sygnał, że decyzja o utworzeniu kilku stacji w Świdniku była dobrym pomysłem. Jestem przekonany, że w tym roku świdniczanie równie chętnie skorzystają z tego ekologicznego środka transportu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
W sumie na terenie miasta działa 5 wypożyczalni. Trzy z nich ze swojego budżetu sfinansowało miasto, za dwie zapłacił powiat. Dodatkowo przy ul. Racławickiej będzie znowu działać samoobsługowa stacja naprawy rowerów. Na razie taka liczba stacji z jednośladami będzie musiała świdniczanom wystarczyć. W tej chwili ani w miejskich, ani powiatowych planach na najbliższy rok nie ma budowy kolejnych.
– Na razie nie będziemy zwiększali liczby stacji – mówi Jakub Osina, członek zarządu powiatu.

W dalszych planach nowe stacje mają jednak powstać. W przypadku miasta dwie nowe wypożyczalnie mają powstać w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jedna ma być zlokalizowana przy dworcu PKP Świdnik. – Miasto, druga przy stacji Świdnik – Wschód.
– Natomiast ta inwestycja zostanie najprawdopodobniej wykonana w 2018 roku – mówił jeszcze w minionym roku Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
W przypadku powiatu nowa stacja mogłaby powstać w sąsiedztwie I LO na ul. Okulickiego, ale dopiero po zakończeniu budowy hali sportowej. Inwestycja co prawda już w tej chwili trwa, ale potrzeba jeszcze kilka miesięcy na jej ukończenie. (kal)

 

Gdzie są stacje?

W Świdniku działa 5 stacji rowerowych, wyposażonych w 41 rowerów. Stacje można znaleźć przy ul. Racławickiej (przy galerii Venus), przy ul. Generała Tadeusza Góry (przy PCEZ), pomiędzy budynkami Niepodległości 32-34, przy Centrum Kultury (obok wejścia do kina „Lot”) i na os. Brzeziny (przy skrzyżowaniu ulic Klonowej i Akacjowej).