Miliardy dla Chełma i regionu?

1,2 mld zł dla Chełma i gmin powiatu krasnostawskiego, 1,5 mld zł dla powiatu chełmskiego i około 1 mld zł dla powiatu włodawskiego. Tyle w latach 2021-2027 może napłynąć pieniędzy do samorządów i przedsiębiorców w naszym regionie, jeśli sejm przegłosuje ratyfikację Europejskiego Funduszu Odbudowy. Gdyby nie przynależność Polski do Unii Europejskiej, Polska wyglądałabyn zgoła inaczej. Bylibyśmy na poziomie biednej Ukrainy…

W minionym tygodniu rząd wysłał do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, dokument, który opisuje, jak zamierza wydać pieniądze z UE. W nowej perspektywie unijnej Polska ma dostać 770 mld zł, z czego aż 42 mld zł otrzyma województwo lubelskie. To bez wątpienia rekordowa kwota, o czym na piątkowym briefingu prasowym informowali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, poseł Tomasz Zieliński z Tomaszowa Lubelskiego i prezydent Chełma Jakub Banaszek. Chełm ma szansę dostać aż 1,2 mld zł. Takich pieniędzy na rozwój miasta jeszcze nigdy nie było. Olbrzymie pieniądze mogą powędrować również do piętnastu gmin miejsko-wiejskich powiatu chełmskiego. Szacunkowo jest to około 1,5 mld zł. Aż 1,2 mld zł w ciągu siedmiu lat dostaną samorządy i przedsiębiorcy z powiatu krasnostawskiego, a około 1 mld zł z powiatu włodawskiego. We wtorek 4 maja w sejmie głosowanie nad ratyfikacją Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Minister Czarnek nie szczędził komplementów w stronę prezydenta Banaszka, mówiąc że Chełm zmienił się w ostatnich dwóch latach i nazwał go miastem cudu gospodarczego. – Od kiedy Jakub Banaszek jest prezydentem miasta Chełm, rzeczywiście ten cud gospodarczy tu widać. Ponad 200 mln zł inwestycji w mieście to jest wielokrotnie więcej niż w latach poprzednich – podkreślał Czarnek.

Minister dodał, że nowa perspektywa finansowa może spowodować, że chełmski cud gospodarczy będzie widoczny w każdym miejscu w Polsce, w kolejnych latach. – To są gigantyczne środki, potrzebne Polakom, bo liczy się Polska. Będzie je można wykorzystać choćby na termomodernizację szkół, np. takiej jak Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich – mówił Czarnek, który odwiedził chełmską szkołę. Minister spotkał się też z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, dr. hab. inż. Arkadiuszem Tofilem.

– Będą pieniądze na rozwój infrastruktury szkolnictwa wyższego w zakresie medycznym, żeby w Chełmie w perspektywie kilku lat mogli kształcić się lekarze. Prezydent Banaszek powiedział, że chciałby, aby Chełm był dobrym przykładem tego, jak powinny być zarządzane samorządy. – To nie tylko inwestycje, ale także obniżanie kosztów życia mieszkańców. To jedne z najtańszych śmieci w Polsce, obniżyliśmy cenę za wodę i ścieki, przed nami bezpłatna komunikacja – stwierdził włodarz Chełma. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here