Milionowe inwestycje czekają na realizację

Pieniądze na instalacje fotowoltaiczne to nie są jedyne unijne fundusze, na które czeka samorząd z Rejowca. Ocenę formalną przeszedł złożony w 2019 roku wniosek na kompleksową termomodernizację pałacu Zaleskich, siedziby Urzędu Miasta oraz sąsiedniego budynku, w którym mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej. Gmina pozyskała też pieniądze na przebudowę ul. Zwierzyńskiego, przymierza się do kolejnego etapu modernizacji ujęcia wody i oczywiście remontu kolejnych dróg, na które zabezpieczyła w tegorocznym budżecie ponad milion złotych.

Jeśli poprzedni rok można uznać dla gminy Rejowiec za obfity w inwestycje to bieżący zapowiada się jeszcze lepiej. Uwagę mieszkańców lada tydzień zwróci na pewno przebudowa ul. Zwierzyńskiego w Rejowcu. Na inwestycję gmina pozyskała ponad 350 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych. A w ramach prac ma zostać przebudowana nawierzchnia asfaltowa na długości 466 metrów. Z lewej strony jezdni powstanie chodnik, którym będzie można dojść do biblioteki (32 metry bieżące).

Przy ulicy powstanie zatoka postojowa z kostki betonowej z miejscem dla piętnastu samochodów i druga zatoka z ekokostki z miejscem postojowym dla 22 aut. Pozostałe pobocza utwardzone zostaną kruszywem. Inwestycja zakłada oczywiście wykonanie zjazdów publicznych i indywidualnych a także minirondo na skrzyżowaniu z ul. Szkolną. Prace właśnie trwają. Podobnie jak roboty przy budynku ujęcia wody w Rejowcu. W 2019 roku wymieniono w nim dach. A 18 marca gmina rozstrzygnęła przetarg na dalsze prace m.in. wymianę okien, drzwi i wykonanie docieplenia elewacji.

Jedną z większych inwestycji, z pokaźnym unijnym dofinansowaniem, będzie kompleksowa termomodernizacja pałacu Zaleskich, w którym mieści się siedziba Urzędu Miasta oraz sąsiedniego budynku, do którego przeprowadził się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Wartość inwestycji to blisko 3 mln zł. Gmina stara się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Budownictwo Energooszczędne.

Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. W ramach inwestycji strop pałacu zostanie docieplony, wstawione zostaną dodatkowe wewnętrzne okna w porozumieniu z konserwatorem zabytków, konserwacji poddane zostaną drzwi a w oranżerii zainstalowana zostanie mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. – Na obydwu budynkach chcemy zamontować instalacje fotowoltaiczne oraz systemy zarządzania energią a w instalacjach grzewczych wymienimy zawory na współpracujące z tym systemem – mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca.

Budynek GOPS zyska nową elewację, okna i drzwi oraz instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

– To nie koniec inwestycji zaplanowanych w bieżącym roku – mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. – Planujemy dalszą przebudowę dróg gminnych, na co przeznaczyliśmy w budżecie ponad 1 mln zł. Nowa nawierzchnia asfaltowa pojawi się w miejscowościach: Aleksandria Niedziałowska, Rybie, Kobyle, Zyngierówka, Wereszcze Duże, Siedliszczki. Warunki drogowe poprawią się również dzięki modernizacji dróg z tłucznia w miejscowościach: Elżbiecin, Aleksandria Krzywowolska, Kolonia Rejowiec, Zagrody, Marysin, Stary Majdan.

– Prowadzone będą dalsze remonty w świetlicach wiejskich, które stanowią bazę działalności Kół Gospodyń Wiejskich. A ich aktywność na terenie naszej gminy jest coraz większa. Aby ułatwić im ich działalność dbamy o te obiekty – mówi burmistrz. (reb)

Reklama