Miliony z papierosów. Zatrzymani członkowie gangu i szef

Zdjęcie z drona w trakcie jednego z zatrzymań

Rozbito dwie grupy przestępcze działające na naszym terenie. Aresztowano dziesięć osób, w tym lidera jednego z gangów i czterech poszukiwanych przestępców.

Na początku października przed dom przy ul. Litewskiej zajechały cztery samochody Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Po chwili uzbrojeni, w kominiarkach na twarzach, funkcjonariusze wyskoczyli z pojazdów i otoczyli posesję. Sforsowali drzwi piłą i wyprowadzili ze środka gospodarza. Dziś prokuratorzy mówią, że to była jedynie płotka, bo grube ryby złapano później.

W dn. 8-9 oraz 21-22 października, na zlecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, uzbrojeni po zęby funkcjonariusze NOSG przeprowadzili kolejne akcje, w trakcie których przeszukali 14 posesji oraz zatrzymali członków dwóch grup przestępczych zajmujących się przemytem. Wsparcia technicznego (m.in. w postaci drona) udzieliła im Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX.

Jak ustalono, obie grupy działały od marca 2019 roku. W tym czasie jej członkowie dokonali kilkudziesięciu przemytów papierosów przez rzekę graniczną Bug (w rejonie Hrubieszowa, Zbereża i Woli Uhruskiej). Skarb Państwa stracił w ten sposób prawie 17 milionów złotych.

Towar przypływał z Ukrainy na łodziach pontonowych. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez członków grupy, którzy wywozili je w głąb kraju. Do tego celu wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane. Kilkukrotnie w trakcie ucieczki przed patrolem straży granicznej kierowcy załadowanych kontrabandą aut taranowali samochody pograniczników blokujące im wyjazd.

Ujawnione w trakcie przeszukania posiadłości przemytników, dowody na ich przestępczą działalność zostały zabezpieczone. Zatrzymani zaś doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. Grozi im do 10 lat więzienia. Na wniosek prokuratora wobec sześciu podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wśród nich jest szef jednego z gangów. Ponadto sąd zastosował areszt wobec czterech członków grup przestępczych poszukiwanych listami gończymi. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here