Miliony na zamek w Krupem

Prawie 8,5 mln zł dostanie gmina Krasnystaw na zagospodarowanie ruin zamku w Krupem! Jeden z najciekawszych zabytków powiatu krasnostawskiego ma szansę stać się prawdziwą turystyczną perełką.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono listę rankingową inwestycji, jakie zostaną dofinansowane przez Unię Europejską w ramach działania „Dziedzictwo kulturowe i naturalne – programy regionalne RPO województwa lubelskiego na lata 2014-2020”. Do realizacji „załapało się” dziesięć z 15 projektów, w tym jeden z powiatu krasnostawskiego. „Zagospodarowanie ruin Zamku w Krupem”, bo o nim mowa, może liczyć aż na 8 mln i 453 tys. zł dotacji, żaden ze zwycięskich projektów nie otrzyma aż tylu pieniędzy. W sumie inwestycja gminy Krasnystaw ma pochłonąć 9,9 mln zł!
Projekt modernizacji ruin Zamku opracowało Biuro architektoniczne Łukasz Szleper Projekt z Wrocławia. Według jego pomysłu, opartego na sugestiach samych mieszkańców gminy, zagospodarowane mają zostać piwnice Zamku (najpewniej pod kawiarenkę czy punkt gastronomiczny), na jego terenie będą wydzielone miejsca handlowe (będzie można sprzedawać pamiątki związane z zamkiem, gadżety, lokalne wyroby, sery, miód). Być może wokół ruin powstanie park miniatur. „Można odtworzyć około 80 miniatur zamków z okolic Lublina. Taki park stanowiłby magnes dla turystów, a tym samym stworzyłby możliwości dla okolicznych mieszkańców na realizację pomysłów biznesowych (gastronomia, pola namiotowe, sprzedaż lokalnych wyrobów) i tworzenie miejsc pracy” – czytamy w protokole z konsultacji z mieszkańcami sporządzonym przez gminę. Na Zamku mają pojawić się toalety, parking, ławeczki, wokół nowe alejki. Kto wie jednak czy największą atrakcją zamku nie będzie odbudowana baszta, która mogłaby pełnić funkcję tarasu widokowego. Mówi się też odtworzeniu fosy i budowy mostu na Zamek. (k)