Młodzi na rynku pracy

Piątkowa konferencja „Młodzi na rynku pracy” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W sali kinowej Centrum Spotkania Kultur trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła.

O wsparciu osób młodych i ich aktywizacji zawodowej rozmawiano w piątek w Lublinie podczas konferencji „Młodzi na rynku pracy”, zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy.


Wydarzenie idealnie wpisało się w główne założenie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, za którego realizację odpowiedzialny jest WUP.

Wyzwania współczesnego, dynamicznie rozwijającego się rynku pracy wymuszają na nas potrzebę ciągłego obserwowania jego zmian. Pojawiają się nowe zawody i sposoby wykonywania pracy. Atrakcyjny pracownik na rynku pracy jest świadomy własnych kompetencji zawodowych, posiada umiejętności szybkiego dostosowania się do zachodzących zmian i potrzeb pracodawców, dlatego bardzo się cieszę, że fundusze europejskie dają nam możliwości przygotowania młodych mieszkańców do stawiania pierwszych kroków zawodowych – mówiła Małgorzata Sokół, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Podczas konferencji przedstawiciele między innymi Forum Młodych Lewiatan, Parlamentu Dzieci i Młodzieży, a także Ambasadora Karier UE rozmawiali o rynku pracy dla młodych i zmianach na nim zachodzących. Odbyła się także dyskusja z udziałem przedstawicieli instytucji działających w obszarze aktywizacji osób młodych.

– Po raz kolejny okazało się, jak młodzi są ważni, bo to oni tworzą nowoczesny rynek pracy. W przyszłości, będą zakładać i prowadzić własne firmy, być może zatrudniać w nich pracowników, stając się tym samym pracodawcami – mówił Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego – Młodzi na rynku pracy cechują się elastycznością, kreatywnością, ambicją, energią oraz wiedzą zdobytą zarówno podczas ścieżki kształcenia, jak i dzięki wsparciu funduszy unijnych, m.in. Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój – dodał wicemarszałek. Fachowcy zadają sobie sprawę, że odpowiedni model kształcenia i wczesna aktywizacja ludzi młodych będzie w szerszej perspektywie korzystnie wpływać na wizerunek dynamicznie kształtującego się regionalnego rynku pracy.

Konferencję zakończyło podsumowanie działań realizowanych na rzecz ludzi młodych w ramach PO WER. Przedstawiono projekty realizowane w ramach wsparcia udzielonego ze środków YEI (Youth Employment Initiative).

– Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w czerwcu br. po raz czwarty podpisał umowy z powiatowymi urzędami pracy na realizację projektów skierowanych do młodych pozostających bez pracy na lokalnym rynku na kwotę ok 80 mln zł. W ubiegłych latach 2015–2017 na realizacje projektów PO WER została przeznaczona kwota ponad 207 mln zł – wszystko po to, aby, jak dotychczas stwarzać w urzędach pracy nowe możliwości dla osób do 30. roku życia. Głównym celem programu jest zdobycie przez uczestników projektów fachowej wiedzy oraz kompetencji potrzebnych do pracy – podsumował Mirosław Fatyga, wicedyrektor ds. EFS WUP w Lublinie. BS

22 102 – tylu bezrobotnych do 30. roku życia, w tym 10 044 do 25. roku było w województwie lubelskim na koniec czerwca 2018 roku. Liczba bezrobotnych ogółem na Lubelszczyźnie wynosiła 72 352.

W pierwszym panelu dyskusyjnym, który odbył się podczas piątkowej konferencji, przedstawiciele Forum Młodych Lewiatan, Młodzieżowej Rady Miasta Chełm, Parlamentu Dzieci i Młodzieży, a także Ambasador Karier UE w Lublinie rozmawiali moderatorem panelu Justyną Syroką o problemach na rynku pracy młodych i zmianach na nim zachodzących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here