Moczykije zakończyli sezon 2016…

W niedzielę 27 listopada na Uherce i Bugu w Siedliszczu rywalizowali członkowie koła Moczykije InteGracja. W zakończeniu sezonu udział wzięło 17 wędkarzy.

 

Część z nich „spławikowała” na Uherce. Łowiono drobne ploteczki i krąpiki. Amatorzy spinningu próbowali skusić drapieżnika na przeróżne sztuczne wabiki. Niestety, tego dnia było o to wyjątkowo trudno. Sum, którego złowił Jakub Mruk, nie mógł być zaliczony do wyników (okres ochronny). Dwoma okoniami (26 i 21 cm) mógł pochwalić się jedynie prezes koła Waldemar Kołodziejczyk. W spławiku zanotowano: pierwsze miejsce Albert Pikus (2440 pkt.), drugie – Marek Kowalczuk (2060 pkt.), trzecie – Mateusz Dylewski (1690 pkt.). Kolejne miejsca zajęli: Kazimierz Sebastiański (1210 pkt.), Dorota Krzysztoń (1070 pkt.), Konrad Chilimoniuk (1050 pkt.), Tomasz Ostrowski (750 pkt.), Dariusz Chilimoniuk (560 pkt.), Artur Śniadkowski (420 pkt.). (wk)

POROZUMIENIE Z OKRĘGIEM PZW W ZAMOŚCIU

Przedstawiciele okręgów PZW w Chełmie i Zamościu podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie zamojskiego Okręgu, podjęli decyzję o wznowieniu porozumienia o wzajemnym honorowaniu składek na 2017 rok. Porozumienie dotyczy wód nizinnych ogólnodostępnych. Wędkowanie na zbiornikach jest możliwe po opłaceniu składek uzupełniających obowiązujących w danym okręgu. Porozumienie nie dotyczy zwolnienia
z opłacania składki na ochronę i zagospodarowanie wód oraz składek uzupełniających wędkarzy z minimum 15 letnim stażem po osiągnięciu wieku 70 lat oraz zwolnienia
z opłacania składki uzupełniającej młodzieży uczącej się w wieku od 16 do 24 lat. Zezwolenia na amatorski połów ryb wraz z rejestrem połowów wydane przez Okręg PZW
w Zamościu będą dostępne w chełmskim ZO oraz niektórych kołach.

POZOSTAŁE POROZUMIENIA

Przypominamy, że do 31 grudnia 2017 roku będą obowiązywały także porozumienia zawarte z okręgami: w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Częstochowie, Kielcach, Lublinie, Legnicy, Radomiu, Siedlcach, Sieradzu, Tarnobrzegu i Wałbrzychu.

SPOŁECZNA STRAŻ RYBACKA PODSUMOWAŁA SEZON

W 2016 strażnicy społecznej straży rybackiej zorganizowali łącznie 346 akcji kontrolnych, podczas których kontrolowali 2384 osoby i zatrzymali 700 sztuk sprzętu kłusowniczego, w tym: 60 wędek, 261 sieci stawnych (drygawice, wontony), 230 sieci pułapkowych (bębny, więcierze, żaki), 59 sznurów sumowych, 86 kozul, 3 podbieraki i 1 łódź. Podczas akcji ujawniono 54 sprawców wykroczeń. Najlepsze wyniki wśród kół uzyskały: Włodawa – 223 jednostki sprzętu, Urszulin – 207 jednostek sprzętu i Wola Uhruska – 29 jednostek sprzętu kłusowniczego. Strażnicy etatowi Chełmskiego ZO w tym czasie zatrzymali 210 jednostek sprzętu kłusowniczego. Najczęstszymi wykroczeniami były: brak wpisów do rejestrów połowów, wędkowanie bez uprawnień oraz przekroczenie dozwolonego limitu sprzętu. Jako przestrogę dla amatorów nielegalnych połowów warto podać fakty, jakie miały miejsce w powiecie włodawskim, gdzie strażnicy z Koła PZW we Włodawie zatrzymali sprawców nielegalnego połowu szczupaków, którzy używali do kłusowania podbieraków. Łączna wartość kar nałożonych na sprawców ( grzywna i nawiązki) wyniosła ok. 2 tys. złotych dla każdego z nich. (kd)

Łowcy drapieżników

Piętnastu wędkarzy uczestniczyło w zawodach wędkarskich o miano „Łowca drapieżników” organizowanych na zbiorniku „Deusze” (gmina Dubienka) przez koło PZW „Brzana” w Chełmie. Po raz pierwszy w historii tego typu zawodów „Brzany” żaden zawodnik nie złowił ryby drapieżnej. W związku z tym rozlosowano miejsca: 1. Piotr Jaczyński, 2. Marcin Kryszczuk, 3. Krzysztof Jaczyński, 4. Krzysztof Żuk, 5. Wiesław Wróblewski, 6. Przemysław Rozwód. (opr. mo)