Na blika

Włodawianin na swoją skrzynkę mailową otrzymał wiadomość z linkiem do zapłaty za rachunek za telefon. Chcąc uiścić opłatę, wszedł w przesłany link i zalogował się do swojej bankowości elektronicznej, po czym dokonał płatności blikiem. Niedługo potem zorientował się, że ktoś wykorzystując ten kod wypłacił z jego konta 1000 złotych.

Apelujemy o ostrożność podczas dokonywania płatności za pośrednictwem Internetu. Szczególnie uważajmy na fałszywe wiadomości, które mogą zawierać załączniki z oprogramowaniem, którego otworzenie może spowodować zainfekowanie komputera oraz wyłudzenie między innymi danych uwierzytelniających do kont bankowych. Aby ustrzec się przed fałszywymi wiadomości należy zawsze uważnie przeczytać treść maila. Jeśli pojawią się wątpliwości trzeba porównać ją z korespondencją od tego samego nadawcy.

Zawsze trzeba zachować czujność w przypadku wiadomości związanych z kwestiami finansowymi. Jeśli zawarty link odsyła do formularza, w którym trzeba podać dane zachowajmy wzmożoną ostrożność. Przed potwierdzeniem każdej transakcji finansowej dokładnie przeczytajmy treść SMS-a z banku (lub powiadomienia w aplikacji mobilnej banku) i upewnijmy się, że dotyczy ona takiej transakcji jaką właśnie wykonujemy, czy zgadzają się zarówno kwoty jak i numerów rachunków. Jeśli nie – jak najszybciej należy zadzwonić na infolinię banku i powiadomić Policję. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here