Na wieczną wartę odszedł jeden z ostatnich Wyklętych

Uroczystości pogrzebowe śp. płk Mariana Pawełczaka

Nie żyje płk Marian Pawełczak ps. „Morwa”, żołnierz podziemia niepodległościowego, jeden z ostatnich podkomendnych mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Informację o Jego śmierci w ubiegłą niedzielę, 13 czerwca, podał Lubelski Urząd Wojewódzki. Uroczystości pogrzebowe śp. Mariana Pawełczaka odbyły się w ubiegły piątek w Konopnicy.

Marian Pawełczak urodził się 13 maja 1923 r. w Stasinie koło Lublina. Od najmłodszych lat był czynnie zaangażowany w działalność patriotyczną na rzecz Polski. Został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd uciekł i powrócił do rodzinnej miejscowości. Dołączył do miejscowej placówki AK w Urzędowie, gdzie służył m.in. w patrolu Mieczysława Cieszkowskiego ps. „Grzechotnik”. W 1944 r. dołączył do oddziałów dowodzonych przez mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych, w tym bitwie w lasach krężnickich w 1944 r. Aresztowany za odmowę służby w wojsku ludowym. W grudniu 1944 r. ukończył szkołę podoficerską i w podziemiu niepodległościowym wstąpił do ROAK. Uczestniczył w walkach na Wałach Kępskich. Wstąpił do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

W 1947 r. ujawnił się na wyraźny rozkaz „Zapory”. W latach 1951-1954 był więziony na Zamku Lubelskim pod zarzutem nieszczerego ujawnienia się i ukrycia czynów dokonanych w czasie działań pod dowództwem „Zapory”. Po zwolnieniu rozpoczął pracę w wytwórni obuwia w Strzelcach, skąd został wyrzucony za przynależność do AK.

Był aktywnie zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość oraz Stowarzyszenia Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego 1944-1989. Uczestniczył w wydarzeniach dotyczących Żołnierzy Wyklętych oraz w kultywowaniu pamięci o swoim dowódcy „Zaporze”. Brał czynny udział jako świadek historii w konferencjach na temat II wojny światowej i Żołnierzy Wyklętych.

Jako jeden z ostatnich żyjących żołnierzy „Zapory” w 2015 r. uczestniczył w odsłonięciu Izby Pamięci dotyczącej „Zaporczyków” w Londynie. Dzięki jego staraniom doszło do renowacji pomnika „Zapory” w Ratoszynie w 2017 r. Z jego też inicjatywy 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej za swojego patrona obrała mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystego wręczenia dokonał – w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – wojewoda Lech Sprawka, rok temu, w dniu 97. urodzin płk. Pawełczaka. źródło LUW

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here