Na wschodzie drożej razy dwa

Na ostatniej sesji Rada Miasta Lublin uchwaliła kolejną podwyżkę opłat za odholowywanie pojazdów. Nowe stawki, we wschodniej części miasta wyższe o ok. 22%, a w zachodniej o ok. 9%, będą obowiązywać od nowego roku.


W kwestii odholowywania nieprawidłowo parkujących pojazdów Lublin od lat podzielony jest na dwie strefy – wschodnią i zachodnią, a granica między nimi wyznaczają ulice: al. Spółdzielczości Pracy, Unicka, Podzamcze, al. Unii Lubelskiej, Lubelskiego Lipca ’80, Cukrownicza, Krochmalna, Wrotkowska, Wyścigowa, Kunickiego i Abramowicka. W wyniku ogłaszanego przez Zarząd Dróg i Mostów przetargu z podziałem na strefy od lat obsługują je różne firmy oferujące za swoje usługi inne stawki, a rozziew ten z roku na rok jest coraz większy, co sankcjonują uchwały podejmowane przez radę miasta.

Zgodnie z przyjętym na ostatniej sesji cennikiem od nowego roku odholowanie auta z zachodniego rejonu miasta będzie się wiązało z wydatkiem 185 zł (do tej pory było to 170 zł), a podobna operacja na wschodzie miasta z wydatkiem aż 333 zł (do tej pory 271 zł). W przypadku, gdy kierowca zdąży dotrzeć do interweniującego patrolu Straży Miejskiej, czy Policji przed przybyciem lawety i funkcjonariusze odwołają jej przyjazd, będzie się to wiązać z naliczeniem opłaty w wysokości odpowiednio 62 zł w rejonie zachodnim i 123 zł w rejonie wschodnim.

Wzrosną także opłaty za odholowanie pojazdów innych jak osobowe. Od nowego roku za usunięcie z pasa drogowego nieprawidłowo pozostawionego motocykla zapłacimy 87 zł w rejonie zachodnim (dziś jest to 56 zł), a we wschodnim 185 zł (dziś 123 zł), w przypadku roweru lub motoroweru czy nawet hulajnogi opłata wyniesie 62 zł na zachodzie miasta i aż 144 zł na wschodzie Lublina. MK