Nadbużańskie Święto Pszczoły w Okszowie już 7 czerwca

Pszczelarze z całego regionu, miody prosto z pasiek, konkursy, występy artystyczne i możliwość poznania fascynującego świata pszczół – tak zapowiada się XXVIII Nadbużańskie Święto Pszczoły, które odbędzie się 7 czerwca na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie.

To jedna z największych i najstarszych imprez pszczelarskich w regionie. Co roku przyciąga nie tylko hodowców pszczół, ale również mieszkańców zainteresowanych zdrową żywnością, tradycją i ekologią.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9 mszą świętą w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Okszowie. Następnie uczestnicy, wraz z pocztami sztandarowymi i przy akompaniamencie orkiestry dętej Cementowni Chełm, przejdą na teren imprezy.

Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 10.30. W programie przewidziano wręczenie odznaczeń Polskiego Związku Pszczelarskiego dla zasłużonych pszczelarzy oraz rozstrzygnięcie kilku konkursów. Oceniane będą m.in. najsmaczniejszy miód wiosenny, najładniejsze stoisko wystawiennicze, a także prace plastyczne przygotowane przez dzieci.

Nie zabraknie również konkursu wiedzy „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka”, który ma przypominać o ogromnej roli tych owadów dla przyrody i rolnictwa.

Organizatorzy podkreślają, że święto ma charakter rodzinny. To okazja nie tylko do zakupu miodu i produktów pszczelich, ale również do rozmów z pszczelarzami, poznania ich pracy i przekonania się, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w naszym codziennym życiu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli minister rolnictwa Stefan Krajewski oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. (reb)