Nareszcie będzie gdzie poszaleć

Ratusz szuka wykonawcy boiska do streetballu i skateparku na Rusałce. Na ten obiekt lublinianie czekają od trzech lat – w 2016 roku zwyciężył w drugiej edycji miejskiego Budżetu Obywatelskiego. Za pomysłem głosowało wtedy 2, 5 tysiąca osób.


Deskorolkarze, rolkarze i użytkownicy rowerów BMX przypomnieli o sobie w czerwcu ubiegłego roku, organizując happening pod ratuszem i domagając się zrealizowania zaległej inwestycji. – Dziś, 21 czerwca, jest Dzień Deskorolki. Uznaliśmy, by zebrać się, połączyć z osobami, które głosowały za skateparkiem. Chcemy podziękować za to, że jest projekt, ale oczekujemy inwestycji w następnym roku. Liczymy, że urzędnicy będą pamiętali o nas przy projektowaniu budżetu – mówił wtedy Jacek Harasimiuk, lubelski animator kultury.

Z brakiem przestrzeni do organizacji zawodów i bardziej wyczynowej jazdy deskorolkarze radzili sobie jak mogli. W Lublinie przez osiem lat dział nieformalny skatepark 1stFloor w opustoszałym budynku przy Drodze Męczenników Majdanka 6a. Skatepark funkcjonuje też przy ulicy Rycerskiej na osiedlu Błonie. Opiekuje się nim MOSiR, ale nie jest on w najlepszym stanie. Na nowoczesny obiekt trzeba było czekać, ale teraz powstać ma w pełni profesjonalna i duża przestrzeń.

– Skatepark na Rusałce zaplanowany był do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Od początku rozmów z inicjatorami istotne było to, że obiekt ma spełniać oczekiwania zainteresowanych środowisk. Konsultacje trwały długo, a w ich rezultacie powstał gotowy projekt budowy skateparku. Szacunkowy koszt jego budowy określono po konsultacjach na ok 1,7 mln zł, co znacznie przekracza możliwości finansowe budżetu obywatelskiego, dlatego szukaliśmy dodatkowego finansowania, aby projekt zrealizować – tłumaczy Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

Ratusz szuka obecnie wykonawcy, który podejmie się budowy całego obiektu, obejmującego budowę boiska do streetballu i skateparku z oświetleniem i monitoringiem. Wykonawca musi m.in. oczyścić teren i zdjąć istniejącą nawierzchnię asfaltową oraz wykonać kanalizację deszczową dla nowego obiektu. Całość skateparku, wraz z przeszkodami, wykonana zostanie z żelbetonu. Na terenie obiektu postawione zostaną ławki i stojaki na rowery. Powierzchnia zaplanowanej płyty skateparku to 1150 m2 a boiska do streetballu – 347m2. Teren skateparku ma mieć dostęp do ulicy Rusałka – poprzez istniejący zjazd. Gotowy jest już projekt konstrukcyjny, który powstał po konsultacjach z osobami ze środowiska.

– Kształt, forma oraz wielkość projektowanego placu i przeszkód zostały dostosowane do istniejącego terenu. Projekt przewiduje utwardzenie nawierzchni w formie płyty żelbetowej oraz monolitycznych przeszkód przystosowanych do jazdy po nich na rolkach i deskorolkach. Płyta posiada stały spadek co ułatwia zachowanie płynności jazdy oraz umożliwia odprowadzenie wód opadowych na teren nieutwardzony.

Z zagłębionej przeszkody (bowl) woda będzie odprowadzana do kanalizacji deszczowej – wyjaśnia rzeczniczka prezydenta. Obecnie rozpoczęło się postępowanie przetargowe. Otwarcie ofert zaplanowane jest na 25 lutego. Termin wykonania zamówienia w specyfikacji przetargowej określony został na 270 dni od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Emilia Kalwińska